שיפור הזיכרון: איך לגרום למוח לזכור את חומר הלימודים

מאת: שמעון פרוס

 

המטרה הבסיסית של כל למידה היא לזכור את מה שאנו לומדים. עולם שיטות הזיכרון רחב ומפותח ויש המון שיטות ודרכים לשיפור הזיכרון, חלקם ביזאריים למדי. במאמר זה, הראשון מתוך שניים, אציג את העקרונות החשובים והיישומיים ביותר לזכירת החומר לטווח ארוך – הרבה אחרי הבחינה.

 

שיפור הזיכרון הוא מטרה בסיסית בלמידה

 

תחום שיפור הזיכרון בלמידה, הוא אחד התחומים הבודדים שקיימת מודעות גבוהה בציבור לכך שאפשר לייעל אותו באמצעות שיטות, ואפילו מודעות לשיטות עצמן כגון מנמוניקה, ראשי תיבות, שינון ועוד. כצפוי, חלק מהשיטות יעילות וחלקן לא, חלק מהשיטות קלות ליישום וחלקן, איך לומר, די ביזאריות עבור האדם הממוצע.

בספרי "ללמוד בגדול" הצגתי שמונה שיטות המחזקות את הזיכרון מכיוונים שונים. במאמר זה אציג את העקרונות החשובים והמעשיים ביותר כדי לזכור לטווח ארוך את מה שאנו לומדים.

 

שיפור הזיכרון: הגורמים העקיפים

מעניין לציין, שהזיכרון מושפע במידה משמעותית ביותר משני משתנים אחרים בלמידה, והם ההבנה והמוטיבציה.

המשתנה הראשון הוא ההבנה. כשאנו מבינים היטב ולעומק את חומר הלימודים, הזכירה תהיה קלה, אך כשאנו משננים כמו תוכי ללא הבנה וללא חשיבה – המוח יתקשה לזכור את החומר. הסיבה היא שלמוח יותר קל לזכור סיפורים הגיוניים מנתונים שרירותיים, וההבנה הופכת את החומר להגיוני. קראו כאן שיטות להעמקת ההבנה.

בנוסף, כשאנו לומדים מתוך מוטיבציה פנימית, הנאה מהלמידה והרגשה שהחומר הזה חשוב – יהיה לנו קל לזכור. לעומת זאת כשאנו חושבים שהחומר הוא בזבוז זמן ואנו לומדים אותו רק כי אנו חייבים – הזכירה תהיה חלשה בהרבה. הסיבה היא שלמוח יש כמין "מסננת", שנועדה לדחות מידע שלא רלוונטי לכם. אם אתם לא אוהבים את החומר ולומדים אותו רק כי אתם חייבים, המוח שלכם "יחשוב" שהחומר לא חשוב ולא רלוונטי. כתוצאה מכך, יהיה לכם קשה לזכור, וגם אם תזכרו, לאחר המבחן תשכחו הכול. אבל, כשאתם נהנים מהלמידה ומאמינים שהחומר הזה חשוב, המוח "מסיק" שהמידע הזה רלוונטי וחשוב לכם. כתוצאה מכך, הזיכרון ישתפר ויישאר לטווח ארוך הרבה אחרי המבחן.

נושא המוטיבציה ללמידה הוא ארוך, ובספרי "ללמוד בגדול: המדריך המעשי לסטודנטים להצלחה בלימודים" פירטתי שיטות מעשיות להגברת המוטיבציה הפנימית.

המשמעות המעשית היא, שלפני שאנו מנסים טכניקות שונות לשיפור הזיכרון, עלינו להעמיק את ההבנה ולהגביר את המוטיבציה הפנימית ללמידה, והזיכרון ישתפר מאיליו.

כעת נעבור למשתנים המרכזי המשפיע על הזיכרון: חזרות עם מרווחים

 

שיטת הזיכרון הבסיסית: חזרות עם מרווחים

השיטה הבסיסית לשיפור הזיכרון, וזו הידועה כבר אלפי שנים, היא השינון. כשהמוח נדרש "להחליט" איזה מידע להכניס לזיכרון ואיזה מידע לא, הוא "בוחן" משתנה פשוט: מידת החזרתיות. כשמידע חוזר על עצמו פעם אחר פעם, זו אינדיקציה שמדובר במידע חשוב, והמוח יבנה אותו כזיכרון לטווח ארוך בצורה עמוקה וחזקה. מנגד, כשמידע מופיע פעם בודדת, כפי הנראה זהו מידע אקראי ולא-חשוב, והזיכרון שלו יהיה חלש ושביר. לכן, כדי לזכור את החומר היטב עלינו לשנן אותו מספר פעמים.

עם זאת, ישנו שינון יעיל וישנו שינון לא-יעיל. מחקרים קובעים, שכדי שהשינון יהיה יעיל אין צורך לשנן עשרות פעמים, אלא לפרוס את השינון על פני תקופה ארוכה, בתוספת מרווחים משמעותיים בין החזרות. המרווחים בין החזרות צריכים להיות קטנים בתחילה, ולגדול עם כל חזרה. למשל:

  • חזרה ראשונה – יום לאחר הלימוד הראשוני
  • חזרה שנייה – ארבעה ימים לאחר הלימוד הראשוני
  • חזרה שלישית – שבועיים לאחר הלימוד הראשוני
  • חזרה רביעית – חודש לאחר הלימוד הראשוני
  • חזרה חמישית – חודשיים לאחר הלימוד הראשוני
  • חזרה שישית – ארבעה חודשים לאחר הלימוד הראשוני

זו דוגמה לחזרות במרווחים הולכים וגדלים (מבלי לומר שאלו הם המרווחים האידיאליים). עלינו לחזור על החומר כמה פעמים, כשהחזרה הבאה צריכה לבוא לאחר שהתחלנו לשכוח את החומר, אך לא לגמרי. המרווח צריך לאפשר למידע לדהות ולהישכח, אך לא לחלוטין. המטרה היא שבחזרה הבאה נתקשה להיזכר במידע, אך עם מאמץ נוכל להיזכר בו.

אסטרטגיית חזרות עם מרווחים היא אחת המסקנות הבסיסיות במחקר הזיכרון, הנודעת בשם "אפקט הריווח". אסטרטגיה זו היא היסוד לזיכרון עמיד וחזק לטווח הארוך. כל שאר השיטות הן טובות, אך חזרות עם מרווחים הן היסוד.

 

חזרות + מרווחים = שיטת זיכרון מנצחת

המשמעות המעשית היא, שכדי לזכור חומר למבחן עליכם לחזור עליו כמה פעמים כבר מתחילת הסמסטר. שלא כמו סטודנטים רבים שמתחילים לשנן את החומר לפני המבחן, אתם תהיו חכמים יותר: חזרו על החומר כמה פעמים במהלך הסמסטר במרווחים הולכים וגדלים. זה לא אומר שתצטרכו לחזור על החומר יותר פעמים מאותם סטודנטים שמשננים רק לפני המבחן, אלא שהחזרות שלכם יהיו פרוסות על פני כל הסמסטר.

רעיון זה מתקשר לאסטרטגיית למידה בסיסית – לרווח את הלמידה. למדו כל הסמסטר עם מרווחים, ובמהלך הסמסטר, מדי פעם עצרו וחזרו על מה שכבר למדתם עד עכשיו. כשתעשו זאת, תגיעו למבחן כשהחומר עמוק בראשכם, ועוד יותר חשוב – תזכרו את החומר הרבה אחרי המבחן.

בקרוב אכתוב מאמר נוסף, ובו עקרונות נוספים לשיפור הזיכרון. בהצלחה!

 

מקורות ברשת:

השאר תגובה