קשב וריכוז: ללמוד בריכוז עמוק ולהימנע מהסחות דעת

יכולת הריכוז שלכם היא המצע שעליו מתפתחת הלמידה. אם אתם מסוגלים להתרכז היטב – תלמדו בקלות; אם לא – תסבלו ותתקשו ללמוד. במאמר הבא אסביר על חשיבות טיפוח יכולת הקשב, על הקושי לשקוע בריכוז עמוק בתקופתנו, ועל הדרך לשמר ולשפר אותו. 

 

קשב וריכוז הכרחיים ללמידה

 

גורמים רבים משפיעים על איכות הלמידה כגון רמת האינטליגנציה, מידת וסוג המוטיבציה ללמידה, המיומנות שלכם בשיטות לייעול הלמידה ועוד. ישנו גורם מרכזי, פחות מורגש, שיש לו השפעה מכרעת על איכות הלמידה: הקשב, או בשפה העממית – הריכוז. יכולת ריכוז היא תנאי הכרחי ללמידה, וכשיכולת הריכוז חלשה, קשה מאוד ללמוד. זו הסיבה שסטודנטים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז כל כך מתקשים בלמידה.

הציבור מכיר את המושגים קשב וריכוז בעיקר בהקשר של הפרעת קשב וריכוז. הפרעת קשב וריכוז היא החריג – אנשים שיכולות הקשב והריכוז שלהם לא תקינות, ובמאמר זה אינני עוסק בדרכים להתגבר על בעיות קשב וריכוז. מטרתי היא לעודד אנשים שלא סובלים מההפרעה לשמור על יכולות הקשב והריכוז שלהם, ועוד יותר מכך – לעבוד ולחזק אותן.

מבחינה פסיכולוגית, המונחים קשב וריכוז קרובים במשמעותם. במאמר זה לא אדון בדקויות של ההבדלים בין המושגים, וכוונתי היא פשוטה: היכולת להתרכז בלמידה למשך פרק זמן משמעותי, לפחות 45 דקות, ולהתעלם מכל שאר הגירויים. כשאנו לומדים יש מסביבנו גירויים חיצוניים כגון אנשים שמפטפטים לידינו וצפצופים מהוואטספ, וכן גירויים פנימיים כגון מחשבות נודדות שמסיחות את דעתנו מהלמידה, או דחף פראי להיכנס שוב לאינטרנט. למרות גירויים חיצוניים ופנימיים אלו עלינו למקד את התודעה בחומר ולהמשיך ללמוד. ככל שאנו מסוגלים לעשות זאת טוב יותר – כך יכולת הלמידה שלנו תשתפר.

אמחיש את חשיבות הקשב והריכוז בעזרת אנלוגיה בין מרכיבי הלמידה לחלקי הרכב. הדלק של הלמידה היא המוטיבציה. המנוע היא רמת האינטליגנציה. מיומנויות הנהיגה הן השליטה והיישום של שיטות למידה. הצמיגים הם הקשב. אם הצמיגים טובים ומנופחים הנסיעה תהיה חלקה. אם הם מפונצ'רים הנסיעה תהיה קשה עד בלתי אפשרית – גם אם הרכב מלא בדלק והמנוע עוצמתי. כשיש יכולת ריכוז גבוהה – הלמידה זורמת בקלות, היא חלקה וארוכה. כשיכולת הריכוז חלשה – הלמידה קשה ועשויה קרעים קרעים.

 

קשב וריכוז – טיפ 1: איך לשמור על ריכוז עמוק הרבה זמן

מעטים האנשים שיכולים להתרכז בלמידה במשך כמה שעות רצופות. רוב האנשים מסוגלים להתרכז טוב כחצי שעה ואחר כך חווים ירידה בריכוז. לאחר שעה של למידה רובנו נתקשה להמשיך ללמוד, ונרגיש מחטים בישבן. הסוד הראשון לשמירה על ריכוז גבוה הוא לא ללמוד יותר מדי זמן ברצף. יש לקחת הפסקה לאחר כל פרק זמן מסוים של למידה; לתת לריכוז לנוח ולהיטען מחדש, ואז לחזור ללמוד בריכוז מלא. יכולת הריכוז משתנה מאדם לאדם, ועליכם לבחון את עצמכם: לאחר כמה זמן למידה הריכוז שלי נחלש במידה כזו שאני מתקשה ללמוד? 30 דקות? 40 דקות? 50 דקות? שעה? אתם יודעים. נסו את עצמכם כמה פעמים ואפיינו את יכולת הריכוז הממוצעת שלכם. ואז, לאחר פרק זמן כזה של למידה, קחו הפסקה. כמה הפסקה? 10 דקות, 15 דקות, ואפילו 20 דקות – מה שמרגיש לכם נכון כדי להתאוורר ולהטעין את יכולת הריכוז שלכם. כשאתם לומדים ערכו סבבים של למידה-הפסקה כמה פעמים, וכך תוכלו ללמוד בריכוז גבוה במשך כמה שעות.

חשוב להפנים שלוקח זמן לשקוע בריכוז עמוק, לפחות כמה דקות. לאט לאט אנו שוקעים בחומר והחשיבה נהיית צלולה וממוקדת בחומר. כשאנו קוטעים את הריכוז מכל סיבה שהיא ייקח לנו כמה דקות לשקוע שוב בריכוז עמוק.

בספרי "ללמוד בגדול" הצגתי שיטות מעשיות נוספות לחיזוק הקשב והריכוז. כעת אעבור לדון בנושא אחר: האם כולנו מפתחים תסמינים של הפרעת קשב וריכוז בגלל האינטרנט?

 

קשב וריכוז – טיפ 2: שמרו על עצמכם לא לפתח הפרעת קשב וריכוז

השמירה על יכולת הקשב שלנו קריטית בתקופה זו. הוגים חשובים כגון ניקולס קאר וקאל ניופרט מתריעים על השחיקה ביכולות הקשב והריכוז שלנו בגלל הטכנולוגיות החדשות כגון פייסבוק, סמארטפון, אימייל, ווטסאפ, והאינטרנט בכלל. האינטרנט ושלל הטכנולוגיות החדשות מרגילים אותנו לריגושים קצרים ועוצמתיים, ולכך שיש זרם קבוע של גירויים חדשים כאלו. המוח שלנו מתרגל לכך שבכל רגע נתון יש לו אופציה למנה קצרה ועוצמתית של גירויים, אם זה הודעות ווטסאפ, פוסטים חדשים בפייסבוק, תגובות חדשות ולייקים לתוכן שהעלנו, חדשות שמתחדשות בלי הפסקה, ושפע אפשרויות "להזריק" למוח כמה ריגושים עוצמתיים ב"בום" כשרק מתחשק לנו. כשאנו מתרגלים לכך, היכולת שלנו להתרכז שעה ארוכה בחומר לימודים יבש, נשחקת. יכולות הקשב והריכוז של כולנו הולכות ונחלשות.

בספרו "Deep Work" פרופסור קאל ניופרט טבע את המונח "עבודה עמוקה" לציון עבודה שכלית מתמשכת ללא הסחות דעת. ניופרט מציע תזה מטרידה: ככל שיכולת "עבודה עמוקה" נעשית חשובה יותר – בשנים אלו בהם יכולת החשיבה האנושית היא החשובה ולא היכולת הפיזית – כך היא נעשית יותר ויותר נדירה.  אנשים מתקשים כיום לעבוד עבודה עמוקה ולחשוב לעומק, בשל הסחות הדעת הרבות שהמדיה מייצרת בלי סוף.

יכולת הריכוז שלנו נשחקת, וכשאנו רוצים ללמוד אנו מתקשים לשקוע בריכוז עמוק. מתוך הרגל אנו קופצים באמצע הלמידה לקבל ריגוש בפייסבוק, בסמארטפון, באימייל או בחדשות. מעבר לכך, מרוב שהמוח שלנו רגיל לקבל את הריגושים הללו, כבר קשה לו להתרכז שעה ארוכה בחומר יבש, ואנו מרגישים דחף לקטוע את הריכוז ולקבל ריגוש.

 

הימנעו מהסחות דעת בשעת הלמידה, וטפחו יכולת ריכוז עמוקה ולאורך זמן

שמרו על עצמכם לא לפתח הפרעת קשב וריכוז. לפחות כשאתם לומדים, התרכזו אך ורק בלמידה והימנעו מהסחות דעת. הרגילו את עצמכם להתרכז בחומר יבש זמן רב בלי שום גירוי חיצוני באמצע. לפני הלמידה השתיקו את הסמארטפון, סגרו את האינטרנט, ואל תיכנסו אליכם למרות הדחף. אם אתם לומדים באינטרנט, קראו מאמר זה, בו אני מסביר איך ללמוד באינטרנט ולשמור על הריכוז. 

כללו של דבר: בשעת הלמידה רק תלמדו, ואל תתפתו להסחות דעת. תנו להן לחלוף מעל פניכם. השתיקו את הטלפון. אם לא השתקתם – אל תענו לשיחות נכנסות, אל תיכנסו לווטסאפ, אל תתעדכנו בחדשות ואל תבדקו את האימייל. אם אתם לומדים במחשב אל תיכנסו לאינטרנט בכלל או לשלל הקבצים המפתים שבמחשב שלכם. אם תנהגו כך, לאט לאט תפתחו יכולת קשב חזקה ועמוקה, וכתוצאה מכך – איכות הלמידה שלכם תעלה פלאים.

 

מקורות ברשת:

השאר תגובה