לפתח חוסן נפשי כדי להצליח בלימודים

כדי להצליח בלימודים עליכם להיות מסוגלים ללמוד דברים קשים ומשעממים. במאמר זה אסביר איך לפתח מנטליות קשוחה שתסייע לכם בהתמודדות עם הקשיים הבלתי נמנעים בלימודים ובחיים. 

 

 

אם אתם רוצים לשלב בהצלחה לימודים ועבודה, עליכם להיות אנשים מאוד יעילים. אחת המיומנויות הנדרשות לכך היא ניהול זמן, שהיא גם מיומנות וגם אמנות. אבל ניהול זמן אינו הכול: ייתכן שיש לכם הרבה זמן פנוי ואתם עדיין לא אפקטיביים. מדוע? כי אתם לוקים בדחיינות, או שהמשמעת העצמית שלכם נמוכה, ואתם לא מסוגלים להגיד "לא" לפיתויים מזדמנים.

כדי להצליח בלימודים, לא מספיק הרבה זמן פנוי, ואתם צריכים לפתח מנטליות קשוחה כדי להיות מסוגלים לבצע משימות קשות. במהלך הלימודים עלינו לבצע הרבה משימות קשות ומשעממות. זה יכול להיות לימוד נושא קשה, זה יכול להיות לימוד נושא משעמם שאין לכם טיפת מוטיבציה ללמוד אותו, זו יכולה להיות עבודה שצריך להגיש, או מבחן קשה שצריך להתכונן אליו. מידת ההצלחה שלכם תלויה רבות בשאלה עד כמה אתם מסוגלים להסתכל למשימה הקשה בעיניים, ולגשת לבצע אותה בקור רוח.

 

להקטין את הבעיות או להגדיל את עצמך?

ככלל, יש שתי אסטרטגיות להתמודד עם קשיים בכל תחום – להקטין את הבעיות, או להגדיל את עצמך:

  1. להקטין את הבעיות: בגישה זו אנו מנסים להימנע מראש מהתמודדות עם בעיות. אנו מנסים לייצר לעצמנו סביבה סטרילית נטולת קשיים ואתגרים. אנו צופים מראש בעיות שעלולות לצוץ וגודעים אותן כשהן עוד קטנות. אנו מנסים ליצור סביבה נעימה וקלה ככל האפשר.
  2. להגדיל את עצמך: בגישה הזו אנו מפתחים את יכולת פתרון הבעיות שלנו, כדי שכשנאלץ להתמודד עם בעיה תהיה לנו היכולת לפתור אותה. אנו מפתחים בעצמנו עוצמה פנימית, עמידות וכוח סבל כדי שלא נישבר מכל בעיה. אנו מגדילים את עצמנו במקום להקטין את הבעיות.

שתי האסטרטגיות טובות ורצויות בו זמנית. מצד אחד עלינו ליצור סביבה קלה נטולת בעיות, ומצד שני לחזק בנו את יכולת פתרון הבעיות והעמידות הנדרשת ליום סגריר. שתי האסטרטגיות נכונות גם בחיי הלימודים: מחד, כתבתי בספרי "ללמוד בגדול: המדריך המעשי לסטודנטים להצלחה בלימודים" שיטות מעשיות להגברת ההנאה מהלימודים ולהפיכת חומר משעמם למעניין (קראו על כך בפוסט "מה לעשות כשהחומר משעמם"). מצד שני, כתבתי גם על החשיבות שבפיתוח היכולת לבצע משימות קשות ולא נעימות.

הסיבה היא, שאי אפשר להעלים את הקשיים לחלוטין, ולכן צריך לפתח את היכולת להתמודד איתם ביעילות. כעת אני רוצה להתמקד בדרך השנייה: להגדיל את עצמך ולפתח יכולת עמידה בקשיים.

 

להיות חזק מנטלית כדי להצליח בלימודים

אומר כך: כדי להצליח בלימודים עליך להיות חזק מנטלית. מהו "אדם חזק"? בדרך כלל כשאומרים "חזק" הכוונה לחוזק כלפי חוץ. לדוגמה, אדם שיש בו היכולת להתמודד עם אנשים קשים, להיות תקיף בדעתו, לעמוד על שלו, לדבר מול קהל וכדומה. אין ספק שאלו הן מעלות נפלאות. אבל, ישנו אספקט נוסף של "אדם חזק", והוא החוזק כלפי פנים. לדוגמה, היכולת לבצע משימות קשות, היכולת להתגבר על אימפולסים, היכולת להתגבר על עצלנות ולהקטין את הדחיינות.  חז"ל אמרו: "איזהו גיבור הכובש את יצרו", והתכוונו בדיוק לכך.

בלימודים אנו צריכים בעיקר את האספקט השני של חוזק. נניח ואתם יושבים בבית לבד ועליכם ללמוד. מה יגרום לכם ללמוד ולא לראות סרטונים ביוטיוב? – החוזק המנטלי שלכם ויכולת השליטה עצמית שלכם. מה יגרום לכם ללמוד כשמצב הרוח שלכם דפוק או כש"לא בא לכם"? – גם תלוי בזה. כדי להיות אפקטיביים, עליכם להיות חזקים מנטלית ולבצע את מה שצריך לבצע, לא משנה אם זה כיף או לא.

נאמר זאת הפוך: הסיבה שאנשים רבים אינם אפקטיביים היא בגלל שהם חלשים מנטלית. כלומר, אין להם את היכולת לדחות סיפוקים, להתגבר על דחיינות, ולגשת בראש מורם לבצע משימות קשות ומשעממות. כתוצאה מכך, הם לא עומדים ביעדים שלהם.

תדמיין שהיית רובוט שעושה מה שצריך לעשות, לא משנה מה המצב הרגשי שלך: לא בא לך – אתה לומד. אתה מדוכא – אתה לומד. אין לך אנרגיה – אתה לומד. החומר קשה – אתה לומד. משעמם – אתה לומד. בא לך לצפות בטלוויזיה – אתה לומד. אם היית ככה, האפקטיביות שלך הייתה בשמיים. אני לא אומר שעדיף להיות רובוטים. הבעיה היא שאנו חרדים ממשימות לימודיות לא-נעימות וקשות, ולכן אנו לא אפקטיביים.

 

לפתח את היכולת לאכול צפרדעים

בריאן טרייסי, הגורו הבינלאומי של ניהול זמן אומר: כדי להיות אפקטיבי עליכם לפתח את היכולת לאכול צפרדעים. כל יום יש לכם משימות רבות "לאכול": יש לכם סנדוויץ', עוגה, עוף, סלט, תפוח, וגם כמה ראשנים ו… צפרדע. תמיד מחכה לכם גם צפרדע שמנה ומכוערת שהיא הכי מגעילה. ואת הכול עליכם לאכול היום. במה תתחילו? האנשים האפקטיביים ביותר הם אלו שהדבר הראשון שהם עושים הוא לאכול את הצפרדע המגעילה. הם ניגשים למשימה הקשה ביותר ומחסלים אותה. הם עובדים מהקשה אל הקל. כדי להיות אפקטיביים, עליכם לאתר את הצפרדע שלכם ולהסתער עליה מיד.

כשאתם מתרגלים לאכול בהתחלה את הצפרדע המגעילה, האפקטיביות שלכם משתפרת כי אתם מרגישים שהחלק הקשה ביותר מאחוריכם. אבל ישנה סיבה נוספת מדוע זה מועיל: טרייסי קובע, כי בדרך כלל המשימות החשובות ביותר הן צפרדעים. המשימות המשפיעות ביותר שלכם הן בדרך כלל קשות ולא-נעימות. ההתמקדות שלכם בצפרדעים פירושה התמקדות בדברים החשובים ביותר. כדי להיות מסוגלים להסתכל על הצפרדע בקור רוח ולאכול אותה, עליכם לפתח חוסן מנטלי

בפעם הבאה שתעמדו בפני משימה קשה, הסתכלו לה בעיניים ואמרו: "זה קשה ואני הולך לבצע את זה!". עשו זאת והתכוונו לפתח בעצמכם כוח סבל ויכולת התמודדות עם קשיים. בכך אתם מגדילים את עצמכם. בפועל, עלינו להתאמן שנים ולפתח את היכולת לגשת בראש מורם לצפרדע ולאכול אותה. התאמנו הרבה, ועם השנים יכולת העמידות שלכם תלך ותשתפר. כתוצאה מכך לא תהיה משימה שלא תוכלו לבצע, והאפקטיביות שלכם תוכפל פי 10.

 

מקורות ברשת:

השאר תגובה