למה סטודנטים טובים מקבלים ציונים גרועים

האם שמתם לב שישנם סטודנטים חרוצים שמשום מה מקבלים ציונים נמוכים? זה לא כי הם טפשים. במאמר זה אגלה לכם מדוע זה קורה, ואיך אתם תוציאו ציונים גבוהים.

 

 

אפתח בשאלה: מה הקשר בין ידיעה טובה של החומר לקבלת ציונים גבוהים?

תשובה: יש קשר אבל לא קשר מוחלט. ישנם סטודנטים שיודעים היטב את החומר, אבל בגלל שהם לא יודעים להתכונן נכון לבחינות ולתפקד בהן כראוי, הציונים שלהם נמוכים. זה עצוב, כי הציונים שלהם לא משקפים את הידיעות שלהם ואת ההשקעה שלהם.

מנגד, ישנם סטודנטים שלא לומדים טוב כל הסמסטר אבל מקבלים ציונים מכובדים. זה בגלל שהם יודעים להתכונן לבחינות בצורה מדויקת ונכונה וכן לתפקד בהן בשיא היעילות.

אותם סטודנטים טובים שמקבלים ציונים גרועים לא יודעים דבר אחד – שלמבחנים לומדים בדרך אחרת לחלוטין מהדרך בה לומדים "רגיל". הלמידה למבחן צריכה להיות מכוונת ותפורה לדרישות שהמבחן מציב. כלומר: ראשית עליכם לבדוק היטב מהן דרישות המבחן ואיך הוא יראה, ולפי זה לתפור את ההכנה שלכם. זאת בניגוד לתמימים שלומדים את החומר כרגיל בלי להתאים את הלמידה לדרישות המבחן. וכעת נפרט בהרחבה:

 

איך להתכונן למבחן – טיפ 1: אספו מידע על המבחן והתכוננו בהתאם

סוג ההכנה שלכם צריך להיתפר בדיוק לפי דרישות המבחן. על אותו חומר אפשר לעשות עשרים מבחנים שונים, כל אחד עם דגש ודרישות אחרות, וכל אחד מהם ידרוש מכם סוג הכנה שונה. הכנה נכונה למבחן היא לא לימוד החומר באופן כללי, אלא הכנה ייחודית לסוג המבחן שהולך להיות לכם. חשוב שתתכוננו לכל מבחן בצורה ייחודית, בהתאם לדגשים שלו.

מבחן אחד שם דגש על פרטים, בעוד האחר שם דגש על אינטרגרציה. אחד מתמקד בשאלות הבנה, בעוד האחר בשאלות זיכרון. באחד גורם המהירות בפתרון תרגילים הוא העיקר, ובאחר למהירות אין כל חשיבות. מבחן אחד מכסה באופן שווה את כל החלקים בחומר, בעוד האחר שם דגש על חלקים נבחרים. מבחן אחד יכול להיות קשה מאוד, והאחר קל. מבחנים "מקצועיים" קובעים תמהיל של כל סוגי השאלות כדי לבחון אתכם בכל האספקטים. ועדיין, כל מבחן שם דגש על דברים אחרים, ועליכם להתכונן בהתאם.

אספו כמה שיותר אינפורמציה על המבחן שלכם:

  • איזה חומר כלול בבחינה? תבדקו טוב טוב מה צריך ללמוד ומה לא. לעיתים לאחר בדיקה תגלו שחסר לכם חומר שכלול בבחינה, אם בגלל שהחסרתם שיעורים או מכל סיבה אחרת.
  • מהי הרמה של המבחן? עד כמה המבחן קשה או קל? ככל שהמבחן הולך להיות קשה יותר, עליכם להתחיל את ההכנה מוקדם יותר ולהשקיע יותר זמן.
  • על אילו תחומים המבחן שם דגש ועל אילו פחות?
  • איזה סוג שאלות הולך להיות? יכולות להיות שאלות מסוגים שונים: שאלות על פרטים קטנים, שאלות הבנה, שאלות אינטגרציה, שאלות אמריקאיות, שאלות פתוחות. לכל סוג צריך להתכונן באופן שונה.
  • כמה זמן הולך להיות המבחן? האם גורם הזמן הוא חלק מהמבחן? האם נדרשת יכולת פתרון תרגילים במהירות הבזק?
  • האם מותר להכניס חומר עזר / דף נוסחאות?
  • ועוד…

אל תתנו למבחן להפתיע אתכם! כפי שאתם מבינים, יש הבדלים גדולים מאוד בין המבחנים השונים בדגשים ובמאפיינים. לאחר שליקטתם את המידע, ארגנו את הלמידה כך שתפתח את היכולת שלכם להצליח במבחן הספציפי הזה. אל תלמדו כדי לדעת את החומר באופן כללי, אלא למדו בהתאם לדרישות הייחודיות של המבחן.

 

איך להתכונן למבחן – טיפ 2: פתרו כמה שיותר מבחנים לדוגמה

אחד הסודות של סטודנטים מצטיינים הוא שלפני כל מבחן הם פותרים הרבה מבחנים לדוגמה. כדי לדעת אם אתם מוכנים למבחן או לא, אתם צריכים לערוך "ניסוי מדעי" שייתן לכם הערכה אובייקטיבית על מידת המוכנות שלכם. אתם יכולים להרגיש ביטחון גבוה שאתם יודעים את החומר מצוין, אבל בפועל אתם לא יודעים טוב. רק אם תעמידו את עצמכם למבחן אובייקטיבי תדעו מה המצב שלכם.

העמידו את עצמכם למבחן "על יבש" כמה פעמים באמצעות מבחנים לדוגמה. ככל שתפתרו יותר מבחנים לדוגמה, תגיעו מוכנים יותר. כשאתם פותרים מבחנים לדוגמה אתם מקבלים משוב על רמת המוכנות שלכם, ובנוסף מתאמנים ומפתחים את היכולת להצליח במבחן הקרוב.

לסיכום, כדי להתכונן למבחן ביעילות, ארגנו את הלמידה בהתאם למאפייני המבחן, ופתרו הרבה מבחנים לדוגמה. בהצלחה!

 

השאר תגובה