למה קשה ללמוד באינטרנט, ואיך להתגבר על כך

כשאנו צריכים להשלים מידע בחומר הלימודים שלנו, אנו ניגשים לאינטרנט ומריצים חיפוש. האם גם אתם מרגישים לפעמים לאחר שעות של "למידה באינטרנט" שבזבזתם זמן, ואתם מתוסכלים? במאמר זה אסביר על האתגר שבלמידה באינטרנט, ואיך להתגבר עליו. 

ללמוד באינטרנט

 

אז אתם ניגשים למחשב, נכנסים לאינטרנט, ומריצים חיפוש על מה שלא הבנתם בשיעור. קל להיכנס לאינטרנט אך קשה לצאת ממנו, ולאחר שעתיים אתם קמים מהכיסא לאים ומתוסכלים, איך זה שלאחר גלישה כה תזזיתית יצאתם יותר מבולבלים ממה שנכנסתם?

האינטרנט מזמן לנו את כל המידע לקצות האצבעות, אך רבים מאיתנו לא יודעים להשתמש בו ביעילות. הבעיה הבסיסית היא דליית המידע: המידע שאתם מחפשים כנראה קיים היכן שהוא באינטרנט, אבל אתם צריכים לחפש ולנבור בערמות של מידע לא רלוונטי בדרך אליו. בפוסט זה לא אעסוק בשיטות לדליית מידע מהאינטרנט, כיוון שאני מניח שלאחר שנים של שימוש באינטרנט אתם מתורגלים בכך. כן אעסוק בבעיה חמורה יותר, שפוגמת משמעותית ביכולת שלנו ללמוד באינטרנט, והיא הקושי להתרכז כשלומדים באינטרנט.

 

ניקולאס קאר טוען : קשה להתרכז באינטרנט

אין ספק שהאינטרנט מסייע בלמידה במידה עצומה, אך בעיותיו בצדו. האינטרנט מביא לנו את המידע המבוקש תוך כמה שניות בשעה שפעם היינו מבזבזים ימים כדי להגיע אליו, אך קשה ללמוד באינטרנט. היום ידוע שרוב האנשים מרפרפים באינטרנט, ולא קוראים באינטרנט. רובם גם לא קוראים מתחילה עד הסוף אלא מפסיקים באמצע, או מדלגים על קטעים. פייסבוק וטוויטר מצליחות, בין השאר בגלל שהן מעודדות תכנים קצרים ומהירים שאפשר "לאכול" בדקה. מה שיותר ארוך – אנשים לא יקראו.

יש שתי סיבות לכך שקשה להתרכז באינטרנט:

הסיבה הראשונה היא, שבאינטרנט אנו חווים הצפת מידע, דבר שמפריע לנו להתרכז. בכל נושא ישנן כל כך הרבה תוצאות וכל כך הרבה מה לקרוא, שאנו מוצפים. עודף המידע גורם לנו לרפרף במקום לקרוא, ולקפוץ מעמוד לעמוד במרדף אינסופי אחר עוד מידע. וכך, במקום לקרוא עמוד אחד בעיון וברוגע, אנו מרפרפים על חמישה עמודים בלחץ ובמהירות. הצפת המידע גורמת ללמידה באינטרנט להיות שטחית ופגומה, ולריכוז שלנו להיות קצרצר וקופץ מנושא לנושא.

הסיבה השנייה בעייתית יותר.  קשה להתרכז באינטרנט כי הוא מלא בהסחות דעת. בכל שנייה שאנו לומדים באינטרנט, יש לנו פיתוי להיכנס ליוטיוב, לפייסבוק, לחדשות, למייל, או לאתר מעניין אחר. הפיתויים האלו גורמים לנו לקטוע את הלמידה והחשיבה, ולקפוץ "רק לרגע" למקום אחר. וכך, סטודנט שפתח את הדפדפן כדי לחפש על תורת היחסות מוצא את עצמו בוהה בקליפ של ליידי גאגא, כי זה לקח לו בדיוק שלוש הקלקות להגיע לכך. כמה פעמים קרה לכם שנכנסתם לאינטרנט כדי ללמוד ולבסוף בזבזתם זמן רב על סרטונים, סטטוסים, מיילים או סתם שיטוט חסר תועלת ברשת? זה קורה לכולם, וזו אחת הבעיות שבלמידה באינטרנט.

ניקולאס קאר הוא הוגה חשוב שעיצב את הטענה שקשה להתרכז באינטרנט, בגלל שתי הסיבות הללו. בנוסף הוא טוען שהאינטרנט מזיק ליכולת הריכוז הכללית שלנו גם כשאנו מחוץ לאינטרנט, טענה אותה פרסם בספרו "The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains". בין אם הריכוז נפגע באופן כללי ובין אם לא, דבר אחד ברור: כשלומדים באינטרנט קשה להתרכז וללמוד בנחת נושא אחד, וקשה עוד יותר לעמוד בפיתוי ולא להיכנס לשפע הסחות הדעת מסביב. כפי שקבעתי במאמר אחר, אחד היסודות ללמידה עוצמתית הוא לשקוע בריכוז עמוק במשך זמן הלמידה, כך שהאתגר בלמידה באינטרנט הוא לשמור על הריכוז במהלך הלמידה.

 

איך ללמוד באינטרנט ולשמור על הריכוז

עם השנים, פיתחתי שיטה שעוזרת לי לשמור על הריכוז בשעת הגלישה, אותה אני מכנה "מודל חס"ל", ראשי תיבות של חיפוש, סינון, ולמידה.

הלמידה באינטרנט מורכבת משלושה מרכיבים – חיפוש מידע באמצעות מנוע החיפוש, סינון המידע הלא-איכותי והלא-רלוונטי, ולמידה. באופן טבעי אנו מערבבים את שלושת השלבים: אנו מחפשים מעט ולומדים מעט, אך כך ממשיכים שוב לחפש, מסננים כמה תוצאות לא רלוונטיות ושוב חוזרים לחפש, ושוב לומדים וחוזר חלילה. כך אנו נסחפים בגלישה לא ממוקדת, הריכוז שלנו שטחי, וגדלים הסיכויים שנתפתה להסחות הדעת.

אני מציע להפריד את שלושת השלבים:

שלב ראשון: בצעו את החיפוש. חפשו בעזרת כל שיטות החיפוש שלכם עד שיהיו לכם עשרים כרטיסיות פתוחות, שבכל אחת מהן יכול להתחבא המידע שאתם מחפשים.

שלב שני: כעת, בצעו סינון. עברו על עשרים הכרטיסיות, וסגרו חמישה עשר. סגרו את כל הכרטיסיות שנראות לא רלוונטיות, בעלות מידע לא מעודכן או לא אמין. השאירו רק את חמש כרטיסיות פתוחות –  האיכותיות והרלוונטיות ביותר.

שלב שלישי: כעת, הגיע שלב הלמידה. למדו את חמש הכרטיסיות בעיון, ואל תגלשו לשום מקום אחר באמצע. אל תמשיכו את החיפוש ואל תקפצו לשום מקום. רק לאחר שסיימתם את הלמידה, אתם יכולים לפנות להסחות דעת.

מודל חס"ל מאפשר לכם ללמוד באינטרנט ביעילות ובלי ללכת לאיבוד. בהצלחה!

 

מקורות ברשת: 

    1. מאמרו המכונן של ניקולס קאר במגזין "האטלנטיק", "האם גוגל עושה אותנו טפשים?", בו הוא מסביר על הקושי להתרכז ולהתעמק באינטרנט. 
    2. סרטון קצרצר המסכם את טענתו של קאר שהאינטרנט פוגע ביכולת הריכוז שלנו:

השאר תגובה