לימוד אנגלית: הטעות הקשה ביותר של לומדי אנגלית

 

כולנו רוצים לדעת אנגלית, אבל עבור רבים לימוד אנגלית הוא חומה שאי אפשר לטפס עליה. במאמר זה אציג את הטעות הנפוצה ביותר בלימוד אנגלית, ואת שני הדברים החשובים ביותר בלימוד אנגלית. 

 

לימוד אנגלית

 

הטעות הנפוצה ביותר בלימוד אנגלית היא להתמקד בלימוד דקדוק. בדרך כלל כשמדברים על "לימוד אנגלית" הכוונה להרבה לימוד דקדוק, וקצת הרחבת אוצר המילים ופיתוח אוטומטיות בשימוש בשפה. זו הטעות הקשה ביותר: התמקדות בדקדוק. הדקדוק חשוב, אבל יש דברים חשובים הרבה יותר ממנו. ולכן, כדי להצליח בניסיון הנוכחי שלכם ללמוד אנגלית, עליכם לשנות גישה: להפחית באופן דרסטי את לימוד הדקדוק ולפתח לאט לאט את הדברים הכי חשובים, שהם אוצר מילים ענק, ומיומנויות האזנה וקריאה של אנגלית אמיתית "מהשטח". 

 

לימוד אנגלית – דבר ראשון: לבנות אוצר מילים ענק

הדבר החשוב ביותר בלימוד אנגלית הוא אוצר מילים ולא דקדוק. בהנחה שאתם מכירים את המושגים הנפוצים של הדקדוק, עליכם לעבור מהר ללימוד מסיבי של מילים. המחסום העיקרי שלכם לשימוש בשפה האנגלית הוא לא דקדוק גרוע אלא אוצר מילים דל ומדולדל. ברגע שיהיו לכם כמה אלפי מילים בארסנל, תוכלו להבין ולדבר די טוב – גם אם הדקדוק שלכם "על-הפנים". אבל מה רובנו עושים? משקיעים את רוב הזמן המוקדש ללימוד אנגלית לתרגול דקדוק. אין טעות גדולה מזו! עזבו את הדקדוק והתחילו להעמיס עשרות ומאות מילים לאוצר שלכם.

הסיבה העיקרית לכך שיש להתמקד באוצר מילים היא שמילים לא מובנות הן שיתקעו את ההבנה שלכם, אבל דקדוק לא. כשאתם קוראים ספר או מאזינים להרצאה, או אפילו מדברים, דקדוק לא יתקע אתכם כי אתם תבינו מההקשר או שתסתדרו איכשהו. מה שיתקע אתכם הן יותר מדי מילים לא ידועות. אתם צריכים להתמקד בדבר הכי דחוף – מילים, ולא בדבר שאפשר לדחות אותו לשלב הבא – דקדוק.

בנוסף, באנגלית יש עושר עצום של מילים ומונחים לכל מצב, בהשוואה לשפה העברית. באנגלית יש המון המון המון מילים – המון. מנגד, לאנגלית יתרון גדול בכך הדקדוק שלה לא קשה, ושאין לה הרבה הטיות לפועל. בעברית למשל (וגם בצרפתית, בספרדית ובשלל שפות) הפועל מוטה: אני אוכל, הם אוכלים, היא אוכלת, לאכול, אכלו, יאכלו, אכל, תאכל, נאכל… באנגלית הפועל to eat לא משתנה הרבה כשמטים את הפועל. זה מחזק את הטענה שאוצר מילים חשוב ודחוף בהרבה מדקדוק.

אומר כבר עכשיו, שלימוד אוצר מילים הוא תורה שלמה בפני עצמה כפי שאני מסביר במאמר הזה. לא אוספים מילים מנותקות ומשננים אותן אחת אחת. אציין בקיצור, שכדי להרחיב אוצר מילים צריך לחיות ולהשתמש בשפה, ומתוך זה לשלוף מילים יחד עם המשפטים שלהם, וללמוד ולשנן אותם בצורה מסודרת. אבל נחזור לענייננו: כדי לראות פריצת דרך בלימוד האנגלית שלכם, עליכם להעביר את עיקר המאמץ להרחבת אוצר המילים.

 

ומה עם הדקדוק?

אני שומע אתכם שואלים: "אז מה אתה אומר, שלא צריך ללמוד דקדוק? מה נעשה עם הדקדוק?…" ובכן, הדבר החשוב ביותר הוא שתהיה לכם היכרות עם מושגי הדקדוק הנפוצים, אך אתם לא חייבים לשלוט בהם. כלומר: אתם צריכים להבין את ההבדל בין עבר פשוט לעבר מתמשך ומהו עבר מושלם. עליכם להבין את ההבדל בין פועל לתואר. אתם צריכים לדעת שיש do, are , ו-does, ושיש has, have, has been וכן הלאה עם שאר מושגי הדקדוק ומבני השפה. לאחר שיש לכם היכרות עם הדקדוק והמבנים של השפה האנגלית, עדיין אתם צריכים לתרגל הרבה כדי לשלוט בהם, וזה מה שאתם צריכים להפחית. ברגע שיש לכם היכרות רחבה עם הדקדוק האנגלי, העבירו את עיקר המאמץ שלכם להרחבת אוצר המילים. השקיעו כ-90% מזמנכם להרחבת אוצר המילים תוך כדי בניית מיומנויות האזנה וקריאה, והשאירו את הדקדוק לכ-10% מזמנכם. אני מניח שרוב קוראי מאמר זה מכירים כבר את השפה האנגלית, ולכן עליהם להפחית למינימום את תרגול הדקדוק ולהרחיב את אוצר המילים.

אני כותב את הדברים בהנחה שאתם אנשים עסוקים ואין לכם הרבה זמן פנוי לשיפור האנגלית. אם יש לכם 12 שעות ביום להקדיש לאנגלית, אני מזמין אתכם ללמוד יותר דקדוק. אני מניח שאין לכם זמן רב, ולכן אתם חייבים להתמקד בדבר שישפר באופן המהיר ביותר את היכולת שלכם להשתמש באנגלית – אוצר מילים רחב.

 

כמה מילים צריך לדעת כדי להבין אנגלית?

מחכה לכם עבודה רבה. כדי להבין אנגלית טוב – במגוון נושאים ובמגוון הרמות של השפה הדבורה והכתובה – צריך לדעת אלפי מילים, בואו נאמר בין 5,000 ל- 10,000, יותר לכיוון ה-10,000… זה רק מחדד עד כמה חשוב לעזוב כבר את הדקדוק, כי מחכה לכם פרויקט עצום שדורש השקעה אדירה על פני שנים. אני מניח שאין לכם הרבה זמן פנוי ללימוד אנגלית ואתם חייבים לתעדף משימות, וסדר העדיפויות ברור מאוד: אוצר מילים חשוב הרבה יותר מדקדוק. ומחכה לכם ים עבודה.

אני מצטער, אבל לימוד אוצר מילים לוקח המון זמן. בתכל'ס, לאנשים רגילים בלי הרבה זמן פנוי דרושות כמה שנים של לימוד כדי להגיע לכמות המילים הרצויה. תוכלו לעשות זאת רק אם תתמידו בלימוד מילים חדשות באנגלית כל יום, או לפחות כמה פעמים בשבוע, וכך יצטברו לכם לאט לאט, אך בבטחה, עוד ועוד מילים עד להגשמת החלום. תחשבו על זה כמו קופת חיסכון: בכל שבוע אתם חוסכים, נניח, 30 מילים, שבחודש מצטברות ל-120, שבשנה מצטברות ל-1,440, שב-5 שנים יגיעו ל-7,200 מילים, וכדומה.

 

לימוד אנגלית – דבר שני: להתאמן ולפתח מיומנויות האזנה וקריאה

אז אוצר מילים הוא הדבר החשוב ביותר, אבל זה לא מספיק: אתם צריכים לפתח את היכולת להבין את המילים בהקשרן. המילים מתחברות למשפטים, ולהבין משפטים זו יכולת בפני עצמה. וכשהמשפטים באים בשטף ובמבול כמו שקורה בחיים האמיתיים, אתם צריכים יכולת הבנה אוטומטית ומהירה כברק. תיאורטית, ייתכן אדם שיודע עשרות אלפי מילים אבל מתקשה להבין משפטים, כי הוא לא פיתח יכולת הבנה אוטומטית.

עליכם להתאמן ולפתח את היכולת להאזין ולקרוא באנגלית:

להאזין: גם אם נניח ואתם יודעים את כל המילים, עדיין ייתכן שתבינו מעט מאוד כשאתם מאזינים לתוכן באנגלית. למה?

 • כי כשמדברים המילים באות בשטף גדול, ועד שאתם נזכרים במשמעות המילה הדובר כבר במשפט הבא.
 • כי הדובר מדבר מהר מדי: לא חסרים אנשים שמדברים מהר, וצריך מיומנות האזנה גבוהה יותר כדי להבין אותם.
 • כי האדם מדבר מתחת לשפם, או שהוא ממלמל ומדבר לא ברור
 • כי יש לדובר מבטא "מוזר": לאנגלית יש הרבה מבטאים. אתם עשויים להאזין לדובר עם מבטא אירלנדי, לשחור עם מבטא של השחורים או להודי מבומביי. האם אתם מסוגלים להבין אנגלית במבטאים האלו?

לקרוא: גם אם נניח ואתם יודעים את כל המילים עדיין אתם מתקשים לקרוא. מדוע?

 • כי המוח שלכם לא מורגל לקרוא באנגלית: קריאה בעברית היא פעולה אוטומטית עבורנו – איננו יכולים שלא לקרוא. אבל באנגלית, הקריאה דורשת מאיתנו מאמץ ואנרגיה כאילו מדובר בפתרון סודוקו מסובך. אני זוכר שבתחילת מסע האנגלית שלי המוח שלי היה מסרב לקרוא את האותיות הזרות, והקריאה שלי הייתה מאוד איטית. היום הקריאה שלי יותר אוטומטית ומהירה, אבל עדיין רחוקה מהקריאה בעברית שהיא אוטומטית לחלוטין.
 • כי השפה הכתובה קשה יותר: התחביר של השפה הכתובה הוא שונה מהזו של השפה המדוברת, ולפעמים הטקסט כתוב לא רק עם מילים של "שפה גבוהה", אלא גם עם תחביר וניסוח של "שפה גבוהה" שעוד יותר מקשה את הבנת הטקסט.

בשורה התחתונה, כדי לרכוש רמה גבוהה באנגלית, לא מספיק לדעת אלפי מילים, אלא צריך לפתח אוטומטיות בהאזנה וקריאה. את אלו מפתחים רק כשמאזינים וקוראים המון, במשך שנים. כמובן, רצוי גם לפתח מיומנויות דיבור, אבל זה פחות חשוב מהאזנה וקריאה.

 

אם כן, המשימות העיקריות בלימוד אנגלית הן פיתוח אוצר מילים ענק ופיתוח מיומנויות האזנה וקריאה. בספרי "ללמוד בגדול: המדריך המעשי לסטודנטים להצלחה בלימודים" מניתי ששה עקרונות אסטרטגיים ללימוד אנגלית והשניים הראשונים הם בדיוק אלו: להתמקד בלימוד אוצר מילים, ולפתח מיומנויות האזנה וקריאה. איך אפשר לשלב לימוד אוצר מילים יחד עם פיתוח מיומנויות? על כך במאמר הזה. כדי לקרוא בהרחבה וביסודיות על עקרונות נוספים ללימוד אנגלית ביעילות, אני מזמין אתכם לקרוא את ספרי "ללמוד בגדול". בהצלחה!

 

מקורות ברשת:

‏2 תגובות

 1. רון ב- 03/09/2017 בשעה 22:30

  עקרונית נכון שאוצר מילים באנגלית יותר חשוב מדקדוק, אבל כשיודעים דקדוק זה עוזר להבנה ולהאזנה. השאלה אם יש שיטות ללימוד דקדוק כי קשה להפנים את החוקים השרירותיים האלו.

  • שמעון פרוס ב- 14/09/2017 בשעה 15:19

   בהחלט יש, ואני מקווה לפרסם מאמר בנושא בעתיד. בהצלחה.

השאר תגובה