השיטה המקיפה ללימוד אוצר מילים באנגלית

קשה ללמוד אוצר מילים באנגלית, כי המילים פורחות מהזיכרון מהר. ובכלל, מהו המקור האידיאלי ללימוד אוצר מילים? במאמר זה אסביר לכם איך ללמוד מילים באנגלית, והפעם ביעילות ובלי לאבד אף מילה שלמדתם.

 

למד ביעילות אוצר מילים באנגלית

 

כדי ללמוד ולזכור אוצר מילים באנגלית אתם צריכים לשנות לחלוטין את הדרך האינטואיטיבית שבה למדתם עד היום ולשלב כמה שיטות עוצמתיות יחד. הדברים נכונים שבעתיים אם נכשלתם בלימודי אנגלית בנערותכם, ואתם מנסים ללמוד אנגלית שוב בבגרותכם.

 

המקורות האידיאליים ללימוד אוצר מילים באנגלית

המקור ללימוד אוצר מילים צריך להיות כזה שמיועד לדוברי אנגלית שפת אם, ולא אנגלית מלאכותית של ספרי לימוד. חפשו טקסט באנגלית בתחום שמעניין אתכם. זה יכול להיות פוסט בבלוג, מאמר באתר אינטרנט או ספר עיון. קראו את הטקסט, ותרגמו באינטרנט את המילים הלא-מובנות.

בהמשך אציג את הדרך לשמור ולשנן את המילים החדשות שליקטתם מהטקסטים הללו, אך לפני כן עוד עצה מועילה. רצוי מאוד שהמקור ללימוד אוצר מילים באנגלית יהיה כזה המשלב טקסט יחד עם אפשרות האזנה לאותו טקסט, וכך תתרגלו קריאה והאזנה באמצעות אותו טקסט. כפי שהזכרתי בפוסט אחר, חלק חשוב בלימוד אנגלית הוא פיתוח מיומנויות האזנה וקריאה, ולכן כדאי מאוד שהטקסט שלכם יהיה כזה שתוכלו גם להאזין לו. הנה כמה מקורות לטקסטים כתובים המלווים בקובץ האזנה:

 • הרצאות TED: באתר TED תוכלו למצוא לצד כל הרצאה את התמליל שלה במלואו. הורידו את קובץ ה-MP3 של ההרצאה והאזינו לו, במקביל, הדפיסו את התמליל המלא של ההרצאה, וסמנו בו את המילים הלא-מובנות.
 • ספרים מוקלטים: לספרים מצליחים באנגלית יש לעיתים קרובות קובצי אודיו עם קריינות של הספר. הנה קישור לדוגמה לגרסה המוקלטת של הספר "Make It Stick" – אחד הספרים המשפיעים ביותר בתחום שיטות הלמידה. חפשו באמזון אחר ספרים מוקלטים, וקנו את שתי הגרסאות: הספר הדיגיטלי (כדי שתוכלו לעשות אחר כך "העתק-הדבק" למילים ולמשפטים הלא מובנים), והספר המוקלט.
 • ערוצי יוטיוב: ביוטיוב יש שפע הרצאות באנגלית, חלקן עם כתוביות, וחלקן עם כתוביות אוטומטיות – כאלו שהמחשב יצר. שימו לב: במקרה שההרצאה מלווה בכתוביות, ביכולתכם לקבל את התמליל ולהעתיק אותו לקובץ, לקרוא את הטקסט ולזהות את המילים שאתם לא מבינים! כדי לעשות זאת פעלו לפי השלבים הבאים:
 1. מתחת למספר הצפיות ישנו לחצן "הצג עוד". לחצו עליו ובחרו "תעתיק".
 2. העתיקו את כל הכתוביות והעבירו אותן לקובץ וורד.
 3. המירו את הרצאת היוטיוב לקובץ mp3 בעזרת שפע האתרים שעושים זאת, למשל האתר הזה. האזינו להרצאה בזמנכם הפנוי.
 4. קראו את הטקסט, וזהו את המילים והמשפטים הלא-מובנים.

 

חשוב מאוד שהמקור שלכם ללימוד אוצר מילים יהיה כזה העוסק בנושא שאתם באמת מתעניינים בו. החיבור האישי לתוכן ייתן לכם את המוטיבציה לקרוא ולהאזין לו, וללמוד בהנאה את המילים הלא-מובנות.

 

לקרוא את הטקסט ולתרגם באינטרנט את המילים הלא-מובנות

לאחר שבחרתם טקסט מתחילה העבודה. קראו אותו, סמנו את רוב המילים הלא מובנות, ולמדו את התרגום שלהן במילונים אינטרנטיים.

מדוע "רוב המילים" ולא "כל המילים"? משום שאתם לא צריכים ללמוד את המילים הנדירות והלא-שימושיות. אין טעם ללמוד מילים שככל הנראה לא תפגשו אותן פעם נוספת בעתיד, או שתפגשו אותן בעוד עשר שנים. איך תדעו מהי מילה נדירה? הפעילו את ההיגיון והאינטואיציה. מילים כמו "ערפילים", "אחו", או "הלצה", הן פחות נפוצות ממילים כמו "להרכיב", "לתקן" או "תנור". אז אל תלמדו מילים נדירות.

 

מה לעשות עם המילים החדשות שלמדנו?

בשלב הבא עליכם ליצור מקום שבו תאחסנו את כל המילים החדשות שלמדתם. הבעיה החמורה ביותר בלימוד אוצר מילים באנגלית היא מה שאני מכנה "בעיית הדלי המחורר". אתם לומדים מילים חדשות אך שוכחים אותן לאחר זמן מה, וכך אתם אף פעם לא באמת מפתחים אוצר מילים גדול. תחשבו: אם אתם רוצים למלא דלי עם חול עליכם לוודא תחילה שהוא לא מחורר, נכון? בדיוק כך בלימוד אנגלית: ראשית, עליכם לוודא שכל מילה שאתם לומדים תיזכר בראשכם שנים ארוכות ולא תפרח מזיכרונכם לאחר כמה שבועות. בכל מה שקשור ללימוד אוצר מילים באנגלית, המוח שלכם צריך להיות "דלי אטום". כך גם אם קצב הלימוד שלכם יהיה איטי, בסוף תגיעו לכמות מספיק גדולה של מילים באנגלית.

אפשר לבנות "דלי" אטום כזה בשתי צורות: האפשרות הראשונה היא להזין לתוכנת מחשב ייעודית את כל המילים שאתם לומדים והתוכנה תארגן לכם רשימת מילים יומית לשינון. תוכנה פופולרית שפותחה במיוחד לשינון אוצר מילים היא "Anki" ובאמצעותה אפשר ללמוד אלפי מילים חדשות בלי שאף אחת תלך לאיבוד. אם הכיוון של תוכנה מעניין אתכם, הנה הקישור לתוכנה.

אם אתם כמוני, תוכנה לא מדברת אליכם. באופן אישי אני מעדיף ללמוד בלי התוכנה כי אני מרגיש שכל המחשוב הזה מסיח את דעתי.

השיטה שלי היא כזו: צרו קובץ אקסל אחד ויחיד והזינו לתוכו את כל המילים באנגלית שאתם לומדים. ליתר דיוק, הזינו לתוכו את המילים החדשות יחד עם המשפטים בהם הן הופיעו, כפי שאסביר בפסקה הבאה. הוסיפו לקובץ הזה את כל המילים שלמדתם אי פעם. הקובץ הזה ילך ויתמלא בעשרות, אחר כך מאות, ואחר כך אלפי משפטים באנגלית במשך כל שנות הלמידה שלכם. המטרה היא שלא יהיו לכם כמה רשימות – אחת בחוברת, רשימה נוספת במחשב, רשימה אחרת בסמארטפון ועוד כמה רשימות – אלא רשימה אחת בלבד. כשיש לכם כמה רשימות, "בעיית הדלי המחורר" מופיעה ואתם לא מצליחים לצבור מסה מספיק גדולה של מילים. מהיום יהיה לכם רק קובץ אקסל אחד שלתוכו תזינו את כ-ל המילים שתלמדו. כך, תהיו מאוד מסודרים ויהיה לכם קל לשנן את המילים בצורה יעילה.

מדי פעם הדפיסו כמה עמודים מהקובץ ושננו אותם.

ועכשיו לעיקרון החשוב ביותר:

 

למדו משפטים באנגלית ולא מילים

לתוך קובץ האקסל שלכם הכניסו משפטים שלמים באנגלית יחד עם המילים שאתם רוצים ללמוד, ולא מילים לבדן. מדוע? משתי סיבות:

ראשית, המילה מקבלת את גוון המשמעות שלה מהמשפט כולו. במיוחד באנגלית בה לעיתים המילה היא אותה מילה כפועל וכשם עצם, למשפט תפקיד מכריע בתרגום המילה. מעבר לכך, לכל מילה יש כמה גווני משמעויות, והמשפט כולו הוא הקובע את המשמעות המדויקת. כלומר: להרבה מאוד מילים אין תרגום "אובייקטיבי" אלא תרגום "סובייקטיבי" הנובע מהמשפט הספציפי.

בנוסף, קל הרבה יותר לזכור את פירוש המילה כשהיא מופיעה במשפט מאשר כשהיא בודדה. כשמילה מופיעה לבדה היא חיוורת, שטוחה וחסרת פשר. כשמילה מופיעה במשפט היא עשירה, עמוקה ומעוררת רגש. יהיה לכם הרבה יותר קל לזכור את המילה כשתראו אותה בתוך משפט.

לכן, בקובץ האקסל שלכם ("הדלי"), הכניסו לכל שורה משפט. וכך הקובץ שלכם ילך ויתמלא בעשרות, מאות ואף אלפי משפטים באנגלית, ככל שתתמידו בלמידה. לאחר כמה שנים של אגירת משפטים שכאלו ושינונם – תדעו אנגלית!

 

סיכום

 1. בחרו טקסט באנגלית בתחום המעניין אתכם, עדיף כזה המשלב אפשרות האזנה.
 2. קראו את הטקסט, וסמנו בו את המילים הלא-מובנות.
 3. תרגמו את המילים הלא-מובנות באינטרנט.
 4. הכניסו את המילים הלא-מובנות יחד עם המשפטים שלהן לקובץ אקסל אחד ויחיד.
 5. מדי פעם הדפיסו חלק מקובץ האקסל, ושננו את הרשימה.

 

איך לשנן את המילים בדרך היעילה ביותר? על כך במאמר נוסף: איך לשנן מילים באנגלית. וכמובן, אם אתם מעוניינים בהדרכה מקיפה ויסודית איך ללמוד אנגלית ביעילות, תמצאו זאת בספרי "ללמוד בגדול". בהצלחה!

 

השאר תגובה