איך להתגבר על דחיינות: שיטה מהירה וקשה לנצח דחיינות

דחיינות היא אחת הבעיות הקשות ביותר של סטודנטים – הנטייה לדחות ולדחות את הלמידה עד הרגע האחרון. במאמר זה אציג שיטה מהירה, אם כי קשה, להתמודד עם דחיינות. 

דחיינות

 

דחיינות קיימת אצל כולם, אבל בקרב סטודנטים היא חמורה יותר. אתה יודע שאתה צריך ללמוד, אבל אתה לא עושה זאת – אתה ממשיך להתברבר באינטרנט. הנטייה הארורה לדחות את הלמידה עד הרגע האחרון היא גורם מרכזי לכישלונות במבחנים ולהתפתחות שנאה כלפי הלימודים. במקום ללמוד עכשיו, כפי שאנו יודעים שעלינו לעשות, אנו דוחים את הלמידה ל"עוד מעט", "מחר", "שבוע הבא", או לאחרי חג כלשהו. הסיבה האמיתית לכך היא פשוטה – תכונת הדחיינות ומידת העצלות, אבל בדרך כלל אנו משקרים לעצמנו שיש לנו סיבה "הגיונית" לדחייה, למשל "אין לי זמן עכשיו", "אין מה למהר", או ההדחקה הקלאסית, "אני טוב יותר תחת לחץ".

מחקרים רבים נעשו על הדחיינות ושורשיה, ספרים רבים נכתבו ושיטות רבות פותחו. פעמים רבות דחיינות היא הסימפטום החיצוני של בעיות אחרות כגון מוטיבציה נמוכה, משמעת עצמית נמוכה, או חרדה מקושי המשימה ותחושה שאתה לא מסוגל לבצע אותה. כדי לטפל באופן יסודי בדחיינות יש לאתר את הגורמים לה, ולעקור אותם מהשורש.

בשורות הבאות, אציג שיטה מהירה ומעולה להתמודדות עם דחיינות שאינה מצריכה מחשבה רבה – אותה מציג פרופסור טימותי פיצ'ל בספרו "Solving the Procrastination Puzzle".

 

איך להתגבר על דחיינות? תסבלו חמש דקות מהגיהנום

בכל פעם שאתם מתמודדים עם דחיינות, אל תתסבכו בויכוחים פנימיים עם עצמכם, אלא רכזו את כל האנרגיות שלכם בפעולה אחת ויחידה: להתחיל. כפי שכותב פיצ'ל – Just get started. רק תתחיל. קשה מאוד להתחיל, קל להמשיך. ברגע שעברתם את המשוכה והתחלתם ללמוד – אתם על הסוס ואתם יכולים להמשיך עוד הרבה.

אחד הטריגרים הגדולים לדחיינות הוא שהמשימה מצטיירת בדמיוננו ככרוכה בסבל ובייסורים, ולכן אנו דוחים אותה. בפועל, רוב הסיכויים שהמשימה לא תהיה כזו נוראה כפי שאנו מדמיינים. בדמיוננו אנו רואים סבל וייסורי שאול הכרוכים בלמידה, אך בתכל'ס, ברגע שהתחלנו – זה לא נורא, ואולי אנו אפילו נהנים. כשאתם מתמודדים עם דחיינות, מקדו את כל הכוחות הנפשיים שלכם בלעבור מ-0 ל-1, להתחיל. חמש הדקות הראשונות הן גיהנום. אחר כך – הכול עובר. זה בדיוק כמו המאבק להתעורר בבוקר יום חורף גשום, כשאנו שקועים בשינה מתוקה תחת השמיכה והשעון המעורר נשמע כמו סיוט. הסבל בהשכמה הוא חמש דקות. בחמש הדקות בהן אתה קורע את עצמך מהמיטה ונעמד – אלו חמש דקות מהגיהנום. אחר כך – הכול עבר, התעוררת ואין לך חשק לחזור למיטה. וכך בכל משימה: הקושי הגדול ביותר הוא להתחיל, וברגע שהצלחת לעשות את הצעד הזה – ניצחת.

אתן דוגמה מחיי האישיים. אני נוהג לרוץ כמה פעמים בשבוע כדי לשמור על בריאותי. למרות החשיבות העליונה שבפעילות גופנית, אף פעם אין לי חשק לרוץ. אני עושה זאת כי אני חייב, לא כי אני אוהב. בשל כך אני עשוי ליפול למעגל דחיינות שנמשך שעות. אני רוצה לרדת לרוץ כי אני צריך, אבל "לא בא לי" והריצה מצטיירת בדמיוני כעוגמת נפש מרוכזת. כאן אני משתמש בשיטה של פיצ'ל: אני מתעלם מכל הרגשות וממקד את האנרגיות שלי בדבר אחד שהוא הכי קשה: ללבוש מכנסי ריצה ונעלי ספורט, לשתות מים ולרדת לרחוב. ברגע שאני כבר ברחוב אני לא אחזור הביתה – אני ארוץ כפי שצריך. לא קרה לי אפילו פעם אחת שלאחר שירדתי לרחוב התחרטתי וחזרתי הביתה, כי ברגע שהתחלתי קל לי להמשיך. כמו כן, כשאני כבר רץ אני דווקא די נהנה ובטוח לא סובל כפי שדמיינתי שיהיה. הקושי העיקרי הוא להתחיל ולהכניס את עצמך למומנטום, וברגע שהתחלת קל מאוד להמשיך. וברוב המקרים המשימה תהיה הרבה יותר טובה מאיך שהיא מצטיירת בדמיון.

השיטה הזו היא האפקטיבית ביותר שאני מכיר להתמודדות עם דחיינות. אפשר לדון בגורמים הפסיכולוגיים לדחיינות או לנסות לשנות את המחשבות הפנימיות, וזה קשה.  יותר טוב לעקוף את הדיונים הללו ולמקד את כל האנרגיות בפעולה אחת: להתחיל. עשו זאת בכל פעם שאתם לא מצליחים להתגבר על הדחיינות. כשאתם נאבקים עם עצמכם להתחיל ללמוד, מקדו את כל האנרגיות בדבר אחד: להתנתק ממה שאתם עושים כרגע, לסגור הכול, להכין כוס שתייה, להתיישב ליד השולחן ולפתוח את הספרים. ברגע שתהיו ישובים מול הספרים הפתוחים – המלחמה מאחוריכם, ותוכלו ללמוד עוד הרבה זמן.

הדגש בשיטת "Just get started" הוא שאתם צריכים להתחיל, אבל לא לסיים. גורם נוסף לדחיינות הוא החרדה איך אוכל לבצע משימה כה קשה. לכן, כפי שכותב פיצ'ל, "Just get started" אבל לא "Just do it". אתם צריכים להתחיל, אבל לא לגמור. אל תעסקו בהספקים ובמטרות, אלא התחילו והספיקו מה שתספיקו. התאמצו מאוד כדי להתחיל, ואחר כך המשיכו כמה שאתם יכולים. ואם צריך – התחילו גם עשר פעמים ביום, כל פעם מחדש.

 

לפתח משמעת עצמית חזקה כדי להתגבר על דחיינות

זו הייתה שיטה מהירה להתמודדות עם דחיינות, וכמובן ישנן עוד שיטות רבות. לפעמים הסיבה לדחיינות היא משמעת עצמית נמוכה – חוסר היכולת לומר "לא" לפיתויים השונים ולהתחיל ללמוד. אנו מוצפים כיום בפיתויים מהטכנולוגיות החדשות – סמארטפון, משחקי מחשב בתלת מימד, שפע סרטים וסרטונים חדשים באינטרנט, פייסבוק, אתרי חדשות שמתעדכנים בלי הפסקה, ועוד. כל אלו מתחרים עם ספר הלימוד על תשומת ליבנו, ופעמים רבות אנו נכנעים להם. פיתויים אלו מחזקים בעקיפין את הדחיינות, והופכים את הלימודים לסבל ולמלחמה יומיומית.

בספרי "ללמוד בגדול: המדריך המעשי לסטודנטים להצלחה בלימודים" הסברתי בהרחבה מהי משמעת עצמית ואת חשיבותה הגדולה להצלחה בלימודים, וכמובן, הצגתי מגוון שיטות מעשיות לחיזוקה. משמעת עצמית חזקה היא אחד הגורמים החשובים בהתמודדות עם דחיינות, ואני מזמין אתכם לקרוא בספרי מגוון שיטות מעשיות להתמודדות עם פיתויים, ולבניית משמעת עצמית חזקה. בהצלחה!

השאר תגובה