אסטרטגיות למידה: הסוד להצלחה בלימודים

מאת: שמעון פרוס

 

הגיע הזמן שנלמד איך ללמוד, בדיוק כמו שאנו לומדים כל דבר אחר. במאמר זה אסביר מהן אסטרטגיות למידה, ואיך ללמוד טוב יותר בעזרת אסטרטגיות, שיטות, טכניקות וטיפים. 

 

אדם עשוי מספרים מרים משקולות עשויות מספרים, זווית אמנותית על הצורך אסטרטגיות למידה

 

הנחת היסוד שלי מאחורי כתיבת הבלוג "ללמוד בגדול" היא שאפשר לייעל את הלמידה בצורה מדהימה בעזרת שיטות. המונחים "אסטרטגיות למידה", "מיומנויות למידה" ו"טכניקות למידה" – מתכנסים לבסוף תחת אותה מטרייה: הצורך ללמוד איך ללמוד, ושבאמצעות השיטות הנכונות אפשר לייעל את הלמידה פלאים.

בתקופה הנוכחית, דומה שלא נשאר תחום שאי אפשר ללמוד, בין אם מדובר בעיצוב קינוחים, מכירות, מזכירות, צילום, גינון, אינסטלציה, ביטוח, מדיטציה, זוגיות וכן הלאה. ישנם תארים אקדמיים על שפע תחומים שבעבר לא היו, ולכל דבר אחר יש סדנאות, קורסים והכשרות. אנו מבינים כיום שיש מה ללמוד על כל דבר, ושאפשר לייעל הכול באמצעות ידע והכשרה.

למרות שכיום אנו נדרשים ללמוד יותר מאי פעם, לא מלמדים אותנו איך ללמוד. זה מוזר, כי היות ואנו נדרשים ללמוד כל כך הרבה, ההיגיון הבריא אומר שעלינו לייעל את הלמידה הזו. למרות זאת, אנו כמעט לא לומדים איך ללמוד. ובעוד בארצות הברית תחום ייעול הלמידה מתפתח, במדינת ישראל המודעות לנושא היא אפסית. ישראלים רבים מקשרים אסטרטגיות למידה עם לקויות למידה והפרעת קשב וריכוז, ולא מעלים על דעתם שגם סטודנטים רגילים, ואפילו מצטיינים, יכולים לייעל את הלמידה פלאים.

אפשר לייעל את הלמידה במידה עצומה, כמו שאפשר לייעל כל עניין בעזרת שיטות וכלים. כל מה שצריך הוא ללמוד איך ללמוד, בדיוק כפי שלומדים כל דבר אחר. עם זאת, רובנו עדיין נעולים בתפיסה המיושנת שאין הרבה מה לייעל בלמידה עצמה. אני מקווה לשנות תפיסה זו באמצעות בלוג זה ובאמצעות הספר שכתבתי, "ללמוד בגדול: המדריך המעשי לסטודנטים להצלחה בלימודים".

כעת אציג באופן ספציפי במה עוסקות השיטות לייעול הלמידה:

 

אסטרטגיות למידה: סיווג לפי נושאים ולפי מקורות מקצועיים

נסווג את שיטות הלמידה לארבע קבוצות:

 1. שיטות למידה העוסקות בליבת הלמידה.
 2. שיטות למידה העוסקות בהיבטי למידה משניים.
 3. שיטות להתמודדות עם בעיות מוטיבציה, דחיינות ומשמעת עצמית הקשורות בלמידה.
 4. שיטות ללימוד אנגלית.

 

1. שיטות לייעול ליבת הלמידה

הקבוצה הראשונה של שיטות הלמידה הן אלו העוסקות בייעול ליבת הלמידה. מדעי המוח, מדעי הפסיכולוגיה הקוגניטיבית ומדעי החינוך, מציעים לנו הבנה עמוקה של תהליכי הלמידה במוח ושל מהות הלמידה בכלל. מתוך הבנה זו אפשר לגזור אסטרטגיות למידה וטכניקות עוצמתיות לייעול הלמידה. אלו כוללים:

 • עקרונות לייעול הלמידה: עקרונות כלליים, או "אסטרטגיות", לשיפור הלמידה כגון העקרונות לרווח את הלמידה או ללמוד למידה פעילה. בספרי "ללמוד בגדול" הצגתי שמונה עקרונות לייעול הלמידה הנוגעים בכל ההיבטים המהותיים של הלמידה.
 • שיטות למידה לפי נושאים: שיטות זיכרון, שיטות להעמקת ההבנה, שיטות לפיתוח מיומנות, שיטות לחיזוק הריכוז, שיטות לימוד לנושאים ריאליים, ועוד.

המשותף לכל השיטות העוסקות בייעול ליבת הלמידה הוא שכולן עוסקות בלב הלמידה. בנוסף הן מבוססות באופן משמעותי על מחקרים מתחומי מדעי המוח (למשל העיקרון לרווח את הלמידה), מדעי הפסיכולוגיה הקוגניטיבית (כגון שיטות זיכרון), ומדעי החינוך (כגון נושאי ההבנה והחשיבה).

 

2. שיטות לייעול היבטים משניים בלמידה

הקבוצה השנייה של שיטות הלמידה הן אלו העוסקות בייעול היבטים נוספים של הלמידה:

 • שיטות קריאה
 • שיטות האזנה להרצאות
 • שיטות הכנה לבחינות ותפקוד שיא בבחינות עצמן
 • שיטות לכתיבה בהירה

קבוצה זו אינה עוסקת בשיפור התפקודים הקוגניטיביים העוסקים בלמידה, אלא בייעול הממשק שלנו עם מקורות הלמידה ושיפור התפקוד שלנו כסטודנטים, כגון דרכים לשיפור הציונים.

סיבה נוספת לכך שאני מסווג נושאים אלו לקבוצה ייחודית, היא שמקורות השיטות בה אינן מדע אלא בשיתוף ידע ובניסיון מצטבר. מדענים, מן הסתם, חוקרים פחות כיצד לקבל ציונים גבוהים או מה לעשות אם מתחילים לרחף בשיעור. בעיות אלו ופתרונותיהם מקורם יותר ב"שטח", בניסיון המצטבר ובחוכמת ההמונים.

 

3. שיטות התמודדות עם בעיות מוטיבציה שונות

הקבוצה השלישית של שיטות הלמידה עוסקת בבעיות מוטיבציה על שלל צורותיהן:

 • מוטיבציה נמוכה
 • דחיינות
 • משמעת עצמית נמוכה

כאחד שהיה סטודנט שש שנים אני מעיד על עצמי שפעמים רבות הבעיה שלי לא הייתה בלמידה עצמה. לא פעם הבעיה האמיתית הייתה מוטיבציה נמוכה, חוסר אונים מול פיתויים נוצצים שהסיחו את דעתי מהלמידה, וכמובן – דחיינות.

כשאנו עוסקים באסטרטגיות למידה, כל מי שלומד באקדמיה יודע שנושאי המוטיבציה, הדחיינות והמשמעת העצמית חשובים לא פחות מנושאי הליבה.

 

4. שיטות ללימוד אנגלית

הקבוצה הרביעית של שיטות הלמידה עוסקת בשיטות ללימוד אנגלית.

לימוד אנגלית הוא אופרה אחרת לגמרי. לימוד אנגלית שונה באופן יסודי ועמוק מכל תחומי הלמידה האחרים, והוא דורש כלים ושיטות משלו. נכון – אסטרטגיות למידה העוסקות בליבה מסייעות בלימוד אנגלית, אבל למרות זאת, לימוד אנגלית דורש אסטרטגיות ספציפיות ושיטות חדשות.

כיוון שהשפה האנגלית היא הנלמדת ביותר בעולם, ישנו שפע עצום של מידע כיצד ללמוד אנגלית ביעילות. חלק מהשיטות ללימוד אנגלית מבוססות על מדעי המוח והפסיכולוגיה, חלקן הן הדרכות מניסיונם של מורים לאנגלית ולומדי אנגלית, וחלקן הן הדרכות של פוליגלוטים ברחבי העולם.

פוליגלוט הוא אדם המדבר שפות רבות, למשל הפוליגלוט האיטלקי לוקה למפריילו שמדבר 10 שפות ושמלמד אחרים איך ללמוד שפות, או גבריאל ווינר שמדבר 7 שפות ושחיבר את הספר "Fluent Forever: How to Learn Any Language Fast and Never Forget It". יש פוליגלוטים נוספים רבים ומדהימים, ובאינטרנט קיימת קהילה בין לאומית של לומדי שפות ופוליגלוטים בכל הרמות, במסגרתה הם משתפים את השיטות שלהם ללימוד שפות. עבור רובנו לימוד השפה האנגלית הוא מספיק, ואנו יכולים לנצל את השפע המדהים של הכלים והשיטות שמלמדים הפוליגלוטים, כדי להגשים את חלום האנגלית שלנו.

באופן ספציפי, שיטות ללימוד אנגלית עוסקות בנושאים הבאים:

 • אסטרטגיות ללימוד אנגלית – עקרונות ומדיניות באשר למטרות וסדרי עדיפויות בלימוד אנגלית
 • איך ללמוד ולזכור אוצר מילים באנגלית
 • איך ללמוד דקדוק
 • איך לפתח מיומנויות שיחה והאזנה
 • ועוד

לימוד אנגלית הוא נושא כאוב עבור אנשים רבים שניסו ללמוד אנגלית, ונכשלו בגלל שיטת הלמידה הנפוצה שהיא גרועה ביותר. בשל החשיבות של השפה האנגלית וחוסר המודעות המשווע בציבור הישראלי לצורך בשיטות למידה ללימוד אנגלית – אני רואה בנושא זה חשיבות גבוהה.

 

בספרי "ללמוד בגדול" הצגתי משנה סדורה ומעשית לארבעת הקטגוריות: שיטות לשיפור ליבת הלמידה, שיטות לשיפור ההיבטים המשניים, שיטות התמודדות עם בעיות מוטיביציה ושיטות ללימוד אנגלית.

 

אסטרטגיות למידה, טכניקות, שיטות וטיפים

המונח הידוע בציבור בתחום הוא אסטרטגיות למידה. עם זאת, מונח זה לא מדויק כיוון שישנם כלים לשיפור הלמידה שהם לא "אסטרטגיות". ישנן "אסטרטגיות למידה" שאותן נגדיר כעקרונות ללמידה נכונה, ישנן "מיומנויות למידה" שהסטודנט מתאמן עליהן ומפתח אותן עם הזמן, ישנן "שיטות לייעול הלמידה" שהן ברמה ספציפית יותר, וישנם סתם "טיפים" איך לשפר היבטים כאלו ואחרים בלמידה. בבלוג זה אני משתמש במונח "אסטרטגיות למידה", בעיקר בגלל שזהו המונח הנפוץ בקרב דוברי עברית. מונח מדויק יותר יהיה "שיטות למידה", ואני מציע את המונחים "למידה מקצועית", או "אמנות הלמידה".

איך שלא נכנה את התחום, הוא בפריחה ברחבי העולם. יותר ויותר הולכת ומשתרשת התפיסה שצריך ללמוד איך ללמוד, ושכשלומדים נכון הלמידה איכותית ומהירה בהרבה.

 

צו השעה: ללמוד איך ללמוד

המסר העיקרי שלי בפוסט זה אליכם הוא: למדו אסטרטגיות למידה, למדו איך ללמוד. קבלו את התפיסה שכמו בכל תחום, אפשר לייעל את הלמידה פלאים בעזרת ידע ושיטתיות. אם כולנו נלמד טוב יותר, נהיה בעלי מקצוע טובים יותר, והעולם כולו יהיה טוב יותר.

 

תגובה אחת

 1. גדי ב- 02/09/2017 בשעה 17:03

  נושא חשוב מאוד. בכל אוניברסיטה צריך להיות קורס אסטרטגיות למידה אותו הסטודנטים ילמדו בתחילת התואר. יותר חשוב מהרבה חומר לא רלוונטי שמלמדים שם.

השאר תגובה