איך לשאול שאלות טובות יותר

כולנו שואלים שאלות כל הזמן, אבל רובנו לא מתאמנים לשאול שאלות טובות. האם חשבתם פעם לפתח את מיומנות שאילת השאלות שלכם? במאמר זה אסביר על חשיבות השאלות בלמידה, ועל סוגי שאלות.

 

 

"החכם נמדד בשאלותיו" אמר מי שאמר, וצדק. "מנהיגים דגולים יודעים לשאול את השאלות הנכונות" אמר מישהו אחר, וגם צדק. לשאלות חשיבות רבה בתהליך הלמידה, ויהיה מועיל אם נפתח בעצמנו מיומנות לשאול שאלות מדויקות וטובות. כשאנו לא מבינים אנו שואלים את המרצה או המתרגל, אבל התשובה שנקבל תלויה באיכות השאלה שנשאל. אם נשאל שאלות טובות – נקבל תשובות טובות. אם נשאל שאלות טפלות ולא ממוקדות – נקבל תשובות גרועות. השאלות שלנו הן הכלי שאתו אנו מפעילים את המרצה, וכדי שנקבל תשובות טובות, עלינו לשאול שאלות לעניין.

עליכם להתחיל להיות מודעים לשאלות שלכם, ולנסות ללטש אותן. ככל שתתאמנו לשאול שאלות טובות יותר, כך תהפכו לשואלים טובים יותר.

 

סוגי שאלות

ישנם סיווגים שונים של סוגי שאלות, והיכרות עימם מסייעת ללטש ולמקד את השאלות. הסיווג הבסיסי והחשוב ביותר של שאלות הוא לשאלה טובה ושאלה גרועה. שאלה טובה נוגעת באספקטים מרכזיים של החומר, ולא עוסקת בטפל. שאלה גרועה עוסקת בטריוויה ובשטויות. לפעמים סטודנטים שואלים שאלות רבות, אך כאלו העוסקות בעניינים צדדיים ולא-חשובים. עליכם למקד את לייזר השאלה אל העיקר, אל האיזורים המהותיים והעיקריים בחומר. עם זאת, האבחנה בין שאלה טובה לגרועה תלויה בממדים נוספים שקשה לי להגדיר אותם, ולאו דווקא ברשימת קריטוריונים כזו או אחרת. הניסיון שלכם להימנע משאלות גרועות ולשפר את השאלות, הוא הצעד הראשון שלכם להפוך לשואלים טובים.

החלוקה השנייה היא החלוקה המפורסמת לשאלה פתוחה ושאלה סגורה. התשובה לשאלה סגורה היא "שחור לבן", "כן או לא", ואילו התשובה לשאלה פתוחה יכולה להיות רחבה, מגוונת ומשתנה.

דוגמה:

  • שאלה סגורה: היית אתמול בערב במסיבה? על שאלה זו התשובה תהיה כן או לא. שאלה זו דוחקת לפינה את העונה, ומאלצת אותו לבחור בין כמה אפשרויות מצומצמות.
  • שאלה פתוחה: מה עשית אתמול בערב? על שאלה זו התשובה יכולה להיות מגוונת, רחבה ומעניינת. על שאלה פתוחה המשיב יכול לענות בחופשיות ולהפיק מעצמו תשובות עשירות יותר.

שאלה סגורה מתאימה כחסר לכם פרט מידע ספציפי, ואילו שאלה פתוחה מתאימה כדי לפתח דיון, הסבר והבנה. הרגילו את עצמכם לבחור בכל פעם בין שאלה פתוחה או סגורה, ולהטטו בין שאלות פתוחות וסגורות, בהתאם למה שמתאים באותו רגע. זה לבד ישפר בהרבה את השאלות שלכם.

סיווג נוסף של שאלות מבדיל בין שאלה כללית ושאלה ספציפית. על כל נושא אפשר לשאול שאלות מאוד ספציפיות, ושאלות כלליות ומהותיות. דוגמה מתחום ייעול הלמידה:

  • שאלה ספציפית: איך אפשר לזכור את החומר טוב יותר?
  • שאלה מהותית: מהי למידה טובה?… 

השאלה הספציפית מזמנת תשובה טכנית, ואילו השאלה הכללית מזמנת דיון רחב ועקרוני.

ישנם סוגים נוספים של שאלות אותם מניתי בספרי "ללמוד בגדול". בשורות הבאות אתמקד ברמה גבוהה יותר של מיומנות שאילת השאלות – היכולת לשאול את השאלות הנכונות, ולאו דווקא הטובות.

 

לשאול את השאלות הנכונות

במעט התבוננות ותרגול, רמת השאלות שלכם תעלה פלאים  ותוכלו לשאול שאלות לעניין, אך ישנו שלב נוסף שכדי להגיע אליו תצטרכו לתרגל שנים, והוא היכולת לשאול את השאלות הנכונות. שאלה טובה היא לאו דווקא השאלה הנכונה! השאלה הנכונה היא כזו שמאירה באור חדש לחלוטין את הנושא, ומניעה אותנו לחקור בכיוונים חדשים לגמרי. אפשר לשאול שאלות רבות על כל נושא, אבל מתוכן יש כמה שאלות שההתמקדות בהן היא המועילה ביותר ואותן יש לחקור – והן השאלות הנכונות. כמובן, מדובר בשאלות מהותיות ועמוקות, ולא בשאלות ספציפיות ופשוטות.

דוגמה:

  • שאלה טובה: "אני יכול?"
  • שאלה נכונה: "איך אני יכול?"

ההבדל קטן מאוד, אך גדול מאוד. לשאול "אני יכול?" זו שאלה טובה אך לא מועילה. לשאול "איך אני יכול?" זו השאלה הנכונה, כיוון ששאלה זו פותחת את הראש לכיוונים חדשים לחלוטין של מחשבות. ברגע שהצבת את השאלה הנכונה, היא מובילה אותך לחיפוש הנכון, שיוביל אותך לתשובה איכותית בהרבה.

לסיכום, היו מודעים לשאלות שלכם, והתאמנו לשאול שאלות טובות. כך תהפכו ללומדים עמוקים ויעילים יותר.

השאר תגובה