איך לקרוא ביעילות: שיטה מעולה לקריאה אפקטיבית

נכון שכולם יודעים לקרוא, אבל לא כולם יודעים איך לקרוא ביעילות חומר אקדמי. האם לאחר הקריאה גם אתם מרגישים שלא נשאר לכם ביד הרבה? במאמר זה תגלו שיטה פשוטה ועוצמתית לקריאה אפקטיבית ועמוקה יותר. 

 

שיטות קריאה

 

אחד השינויים הראשוניים במעבר מלמידה לא-יעילה ללמידה יעילה, הוא השימוש בשיטות קריאה, או "אסטרטגיות קריאה". סטודנטים רבים קוראים את המאמרים ומרגישים צורך לקרוא אותם שוב ושוב כדי להבין, כיוון שהם קוראים אותם בדרך לא נכונה. כדי ללמוד ביעילות, אחד הכללים הבסיסיים שאתם צריכים לאמץ לעצמכם הוא שלא קוראים ספר עיון כמו שקוראים עיתון, ושלא קוראים מאמר אקדמי כמו שקוראים מאמר במגזין סופ"ש. עליכם לקרוא עם שיטות, ורק כך תפיקו את מרב התועלת מהקריאה.

 

מה אתם אמורים לדעת?

לפני שנציג את השיטה לקריאה יעילה, עליכם להגדיר לעצמכם מה אתם רוצים להפיק מהקריאה. בשאלה זו כוונתי היא, עד לאיזו רמת פירוט ודיוק אתם זקוקים לדעת את מה שמופיע בחומר הקריאה שלכם. יכולות להיות מטרות קריאה שונות: ייתכן שמספיק שתבינו את הרעיונות הגדולים בלבד, ואתם לא זקוקים לזכור כל מיני עובדות ונתונים ספציפיים שמופיעים בחומר. מנגד, ייתכן שעליכם לזכור פרטים חשובים, ואף פרטי פרטים.

עליכם להשתמש בשיטות הבאות בהתאם ליעדי הקריאה שלכם.

 

שיטת הקריאה הטובה ביותר: סכמו בדף נפרד (+מרקר)

השיטה הכי יעילה שאני משתמש בה באופן אישי היא כזו: קראו כרגיל. כשתסיימו פרק, סעיף, עמוד וכדומה, סכמו במילים משלכם את מה שקראתם על דף נפרד. אפשר גם לסכם במחשב.  וכך הדף (או הקובץ) הולך ומתמלא בסיכום של מה שקראתם.

חשוב: אל תעתיקו מילה במילה מהמאמר או הספר, אלא סכמו במילים שלכם את הרעיונות המרכזיים שהבנתם מהקריאה. השלם גדול מסכום חלקיו, והסיכום שלכם לא חייב להופיע אחד-על-אחד בתוך החומר. נסו לרדת לראשו של המחבר: מה הוא התכוון? מה הוא רוצה לומר מעבר לכל המילים? וכתבו זאת בסיכום.

אם עליכם לזכור פרטים ועובדות חשובות, השתמשו במהלך הקריאה במרקר. סמנו את הפרטים החשובים בגוף הספר או המאמר, והוסיפו אותם אחר כך לסיכום. כאן נכנסת ההבחנה שלנו מהפסקה הקודמת: האם עליכם לזכור פרטי פרטים או שהרעיונות הגדולים מספיקים? השתמשו במרקר רק אם עליכם לזכור נתונים עובדתיים בודדים.

בכל פעם שאתם קוראים חלק נוסף מחומר הקריאה שלכם, סכמו אותו בדף הסיכום הזה.

 

חזרו על הרשימה כמה פעמים

כאן מגיע החלק החשוב ביותר: בכל פעם שאתם מוסיפים חלק נוסף לסיכום שלכם, למדו אותו מחדש מהתחלה ועד הסוף. כלומר: אם עליכם לקרוא עשרה פרקים מתוך ספר, ואתם קוראים כל יומיים פרק אחד – בכל פעם שאתם קוראים פרק חדש ומוסיפים את הסיכום שלו לרשימה, קראו שוב את הסיכומים של הפרקים הקודמים.

הפעולה הפשוטה הזו היא אפקטיבית במידה עצומה. בחזרה הזו תגלו הבנות חדשות במה שכבר סיכמתם, תצרו אינטגרציה בין החלקים השונים של החומר, ותבנו זיכרונות לטווח ארוך. אם אתם מסכמים במחשב, נסחו מחדש את ההבנות שלכם, שנו את סדר הסעיפים והוסיפו משפטים חדשים בהתאם להבנתכם החדשה.

לא זו בלבד, הרשימה הזו תשמש אתכם גם בעתיד. לאחר שסיימתם את חומר הקריאה, אל תניחו את הרשימה בצד. פעם בכמה שבועות עברו עליה שוב ותרעננו את זיכרונכם. כך תגיעו למבחן כשאתם זוכרים חזק ומבינים עמוק את מה שלמדתם.

 

שיטת קריאה לספרי לימוד

שיטת הקריאה שהזכרנו בפוסט זה מתאימה במיוחד לספרי עיון ולמאמרים. ייתכן שעליכם לקרוא ספרי לימוד שלמים, כמו למשל אם אתם סטודנטים באוניברסיטה הפתוחה, או לקרוא מאמרים אקדמיים קשים. ספרים ומאמרים אלו בנויים בצורה ייחודית, ויש לקרוא אותם בשיטות נוספות, "כבדות" יותר. בספרי "ללמוד בגדול: המדריך המעשי לסטודנטים להצלחה בלימודים" הצגתי שיטות מעשיות מיוחדות לקריאת ספרי לימוד ומאמרים אקדמיים ביעילות ובשיטתיות, ואני מזמין אתכם לקרוא אותו. בהצלחה!

 

השאר תגובה