איך ללמוד למבחן בלי להשתגע

כדי להגיע למבחן מוכנים ולקבל ציון גבוה, עלינו להתכונן בצורה שיטתית ומתוחכמת. עבור סטודנטים רבים, תקופת המבחנים היא התקופה מסויטת וארורה, אבל זה לא חייב להיות כך. במאמר זה אסביר איך ללמוד למבחן בצורה אפקטיבית ובלי לחץ.

 

בחורה לומדת למבחן. צריך לדעת איך ללמוד למבחן

 

"תקופת המבחנים". די בצמד המילים הללו כדי להעביר בנו צמרמורת. כשתקופת המבחנים ממשמשת ובאה עשרות אלפי סטודנטים יורדים למחתרת ושוקעים בלימוד ושינון היסטריים – העיקר שהתקופה הנוראית הזו תעבור כבר. אבל, בכל כיתה יש את הסטודנטים שלא לומדים כלום בתקופה לפני המבחן, ורק כמה ימים לפני היום הגדול נזכרים ללמוד. ואז הם משתגעים: מסתגרים בחדר יומיים, מעשנים ושותים קפה בלי סוף, לומדים בלי הפסקה וניגשים לבחינה. ואחר כך הם מספרים לכולם סיפורי גבורה איך עשו את כל זה.

תעשו טובה, אל תהיו מאלה.

 

איך ללמוד למבחן – טיפ 1: התחילו מוקדם

כדי לקבל ציונים גבוהים, התחילו מוקדם. התחילו ללמוד כפול זמן מוקדם יותר ממה שאתם חושבים שצריך. אם נראה לכם שמספיקים שבועיים כדי להתכונן – התחילו ארבעה שבועות לפני. אם אתם חושבים שדרוש חודש – התחילו חודשיים. התחילו ללמוד זמן רב לפני המועד הבחינה.

יש שתי סיבות מעולות מדוע כדאי להתחיל כמה שיותר מוקדם. הסיבה הראשונה היא שהשערת הזמן הראשונית שלכם אינה כוללת אירועים בלתי צפויים. כשאתם משערים שדרושים לכם שבועיים כדי ללמוד למבחן, אתם לא מדמיינים שעוד עשרה ימים יהיה לכם פיצוץ בצנרת ושעוד שניים עשר ימים חברים יזמינו אתכם למסיבה סודית שלא תוותרו עליה. כשאתם בהווה אתם לא יודעים מה יקרה בעתיד, אבל תהיו בטוחים שיקרו לכם אירועים בלתי צפויים. לכן, כדי שלא תינזקו מהם, התחילו ללמוד כפול זמן מוקדם יותר ממה שאתם חושבים שצריך. כך, גם אם יקרו הפתעות, לא תיכשלו בגללן.

הסיבה השנייה היא חוויית הלימודים כולה. כדי ליהנות מהלימודים, או לפחות כדי לא לסבול בהם, אתם צריכים לשמור על שגרה רגילה ככל האפשר בתקופת המבחנים. אם תעמיסו על עצמכם יותר מדי למידה בזמן קצר, זה ישניא עליכם את הלימודים. תקופות מבחנים לחוצות מדי יגרמו לכם לשאט נפש מכל הלימודים ואתם רוצים ליהנות בלימודים, לא לסבול.

אז התחילו מוקדם. שלבו את ההכנה למבחן בשגרה הרגילה שלכם, בלי הרבה לחץ ושינויים דרסטיים.

 

איך ללמוד למבחן – טיפ 2: התגברו על הדחיינות

נראה שאין זמן בו הדחיינות מזיקה לסטודנטים יותר מאשר בתקופת הבחינות. אתם יודעים שעליכם להתחיל ללמוד, ושכל המקדים הרי זה משובח, אבל הדחיינות הארורה לא מאפשרת לכם להתחיל. כדי לקבל ציונים גבוהים אתם חייבים, אבל חייבים, להתגבר על הדחיינות ולהתחיל ללמוד מוקדם. כושר המשמעת העצמית שלכם ויכולת ההתגברות על דחיינות, חשובים להצלחה במבחנים לא פחות מהאינטליגנציה שלכם.

דחיינות היא נטייה שקשה להתגבר עליה, בוודאי שלא בתקופה קצרה. יש שיטות רבות יעילות לשיפור ההתמודדות עם דחיינות, כפי שפירטתי במאמר הזה. לימדו איך להתגבר על הדחיינות והתחילו ללמוד היום – לא מחר ולא שבוע הבא.

 

איך ללמוד למבחן – טיפ 3: בנו לו"ז קפדני

אחד הדברים שיסייעו לכם מאוד ללמידה יעילה למבחן, הוא בניית לו"ז הספקים. חלקו את החומר לחלקים, וקבעו לכם הספק יומי לכל יום. כשאתם קובעים את הלו"ז, תכננו זאת כך שתסיימו הכול כמה ימים לפני הבחינה. בימים אלו עברו שוב על החומר כולו, והבהירו נקודות עמומות. בכך תעשו אינטגרציה לחומר כולו ותגיעו מוכנים לבחינה.

אם למשל המבחן בעוד שלושה שבועות, חלקו את החומר ל-18 חלקים, ועשו טבלת הספקים ל-18 הימים הקרובים. את שלושת הימים האחרונים השאירו למעבר מהיר על כל החומר, ולסתימת חורים.  הקפידו לסיים את ההספק היומי באש ובמים. אל תלכו לישון לפני שסיימתם את המנה היומית שקבעתם לעצמכם. אל תתפתו בשום אופן לדחות את ההספק היומי למחרת. רק כך תעמדו בקצב ותגיעו למבחן מוכנים.

והנה עוד טיפ: התחילו ללמוד את הנושאים הקשים בתחילת תקופת ההכנה, ואת הנושאים הקלים לקראת הסוף. כך תוודאו שלא תיתקעו באמצע חומר קשה בדיוק לפני המבחן.

לסיכום: התחילו מוקדם, התגברו על הדחיינות, ולמדו לפי טבלת הספקים יומית. שיהיה בהצלחה!

 

 

השאר תגובה