איך ללמוד אנגלית: הסוד להצלחה בלימוד אנגלית

במאמר זה נציג עיקרון נוסף ללימוד אנגלית: להשתמש באנגלית לצרכיכם ולחיות את השפה באופן יומיומי, גם אם אתם לא מבינים הכול. בדרך זו תקלטו את השפה מהר יותר, והלימוד יהיה קל בהרבה. איך ולמה? על כך במאמר שלפנינו.

 

כדי ללמוד אנגלית חיה והשתמש בשפה

 

קשה ללמוד אנגלית, ובאותה נשימה, אנגלית היא הכרחית לחיים המודרניים. זו הסיבה לכך שבספר שלי "ללמוד בגדול: המדריך המעשי לסטודנטים להצלחה בלימודים" הקדשתי עשרות עמודים לפירוט שיטות ללימוד אנגלית. בין השאר, אני מפרט בספר שש עקרונות ללימוד אנגלית, הראשון והשני הוזכרו במאמר אחר – להתמקד בלימוד אוצר מילים ולפתח מיומנויות קריאה והאזנה. במאמר זה נדון בעיקרון נוסף חשוב מאוד – לחיות את השפה.

 

אתם חייבים שיהיה לכם צורך מיידי אמיתי באנגלית

אם תלמדו אנגלית כדי שהיא תהיה מונחת במגירה לצורך עתידי מעורפל כלשהו – תיכשלו. אבל אם תלמדו כי חלק מהחיים שלכם היום מתנהל באנגלית ואתם פשוט חייבים את השפה – תצליחו בגדול. למוח יש מנגנון שמסנן מידע לא חשוב. אם המוח ירגיש שאתם לא באמת צריכים אנגלית, הלמידה תהיה איטית. כדי שהמוח שלכם יאיץ את הלמידה הוא צריך להרגיש שאנגלית היא קריטית לחייכם – היום.

מה זה אומר? אתם צריכים להתחיל להשתמש באנגלית לצרכיכם באופן יומיומי: להאזין להרצאות, לקרוא ספר, לחפש מידע באינטרנט באנגלית, לקרוא בלוג, לעקוב אחר עמודי פייסבוק, לדבר עם אנשים וכדומה – ובמקביל ללמוד אנגלית באופן פורמלי. אל תחכו ליום שבו תדעו אנגלית פרפקט כדי להתחיל להשתמש בשפה, להפך: התחילו עוד היום להשתמש בשפה האנגלית גם אם אתם לא מבינים הכול. עצבו את החיים שלכם כך שאנגלית תהיה חלק בלתי נפרד מהם. הרגילו את עצמכם שאנגלית היא חלק קבוע מהנוף.

כאמור, הסיבה העיקרית תלויה באופן פעולת המוח: כשאנגלית תהיה הכרחית לחייכם האישיים, לפתע הלמידה תהיה מהירה ואיכותית יותר. והפוך: אם תלמדו אנגלית בגלל רצון אבל לא בגלל צורך מורגש – הלמידה תהיה איטית ושטחית.

מעבר לכך, ישנן שתי סיבות נוספות לכך שכדי ללמוד אנגלית חשוב לחיות את השפה: הגברת המוטיבציה, ושינון המילים שלמדתם מבלי להתאמץ:

 

המוטיבציה גוברת כשאתם זקוקים לאנגלית בחייכם

לימוד אנגלית הוא מסע ארוך ומייגע על פני שנים רבות, ואנו זקוקים לכוח התמדה עצום כדי להשלים את המסע. מה ייתן לנו את הכוח הזה? הצורך האמיתי שלנו בשפה. אם באמת תהיו חייבים להבין מאמרים, לדבר עם אנשים, לחפש מידע באינטרנט או להאזין להרצאות – המוטיבציה שלכם תהיה גבוהה תמיד, שהרי אתם חייבים את זה. מנגד, אם ביומיום אתם לא צריכים אנגלית, המוטיבציה שלכם תתפוגג עם הזמן ואתם תפרשו מהמסע, כמו רבים אחרים.

ישנה סיבה נוספת לכך שכדי ללמוד אנגלית קריטי "לחיות" ולהשתמש באנגלית, והיא שינון המילים שלמדתם. ככל שתתקדמו בלמידה, כך יהיו לכם יותר מילים לשנן, וכשיצטברו לכם מאות ואלפי מילים לשנן יהיה קשה לשנן באופן קבוע את כולם. צריך ואפשר לשנן את כל המילים שלמדתם כפי שאני מסביר במאמר הזה ובספרי "ללמוד בגדול", אבל יחד עם זאת, כשאתם חיים ומשתמשים באנגלית באופן יומיומי אתם נפגשים עם המון מילים שכבר למדתם, וכך משננים אותן בלי להתכוון לכך.

בשורה התחתונה, פעלו בשני מישורים במקביל. מצד אחד למדו אנגלית באופן פורמלי, בעיקר אוצר מילים. מצד שני, הפכו את האנגלית לחלק חשוב מחייכם, וצרו לכם את השימושים האישיים שלכם בה: קראו מאמרים, האזינו לתכנים, חפשו מידע, דברו עם אנשים וכדומה.

 

להאזין המון לאנגלית

הדרך הכי קלה והכי יעילה להתחיל להשתמש באנגלית באופן יומיומי היא באמצעות האזנה. נצלו את הזמנים המתים שלכם ביום להאזין לתכנים באנגלית אמיתית: בשעת הנסיעה לעבודה הלוך וחזור , כשאתם מנקים את הבית ומבשלים, כשאתם עושים הליכה, וכדומה. האזינו לאנגלית לפחות חצי שעה ביום ותראו שיפור עצום ברמת האנגלית שלכם. כשאתם מאזינים לאנגלית אתם לא רק חיים את השפה, אלא התת-מודע שלכם גם לומד הרבה בצורה פסיבית.

ההמלצה שלי היא להוריד מהאינטרנט תכנים באנגלית קלה ולהאזין להם בזמנכם הפנוי. הנה ההמלצות שלי למקורות בהם תמצאו תכנים כאלו:

  • יוטיוב: יוטיוב הוא המקור הראשון והטוב ביותר. ביוטיוב יש שפע ערוצי התפתחות אישית המדברים על נושאים יומיומיים, והם אוצר בלום עבור לומדי אנגלית. מתוכם האזנתי הרבה לערוץ Infinite Waters, ולערוץ Actualized.org.
  • פודקאסטים: תוכלו גם להאזין לפודקאסטים באנגלית. הנה רשימת הפודקאסטים המומלצת של ליאור פרנקל במגוון נושאים.
  • סיפורים: אם רעיונות לחיים לא מעניינים אתכם, תוכלו להאזין לסיפורים. תמיד תוכלו לרכוש ספרים מוקלטים באמזון, אבל חוץ מהם יש הרבה בחינם. אם אתם ברמת אנגלית למתחילים – האזינו לסיפורי ילדים באנגלית ביוטיוב, למשל לסיפורים מהערוץ Fairy Tales and Stories for Kids. סיפורים למבוגרים ברמת שפה גבוהה תמצאו באתר VOA learning english.

האזנה היא דרך מצוינת להשתמש באנגלית באופן יומיומי, וכפועל יוצא להיתקל ולהיזכר בהרבה מילים שלמדתם, להתמלא במוטיבציה ולהזניק את לימוד האנגלית שלכם קדימה.

 

תחיו אנגלית, ואל תחכו ליום שבו תבינו הכול

התחילו להשתמש באנגלית כל יום, גם אם אתם מבינים רק חלק. ידיעת אנגלית אינה שחור-לבן, ויש בה שטח אפור גדול. יחד עם זאת, אפשר להפיק תועלת עצומה ולהבין הרבה מאוד גם בשטח האפור. ולכן, התחילו עוד היום להשתמש באנגלית, גם אם אתם לא מבינים הכול. בכך, האנגלית תהיה רלוונטית לחייכם, וכפועל יוצא הלמידה תהיה קלה ואיכותית יותר. בהצלחה!

השאר תגובה