איך לפתח הבנה עמוקה

מאת: שמעון פרוס

 

למידה טובה כוללת הבנה עמוקה של החומר, ולא ידיעה שטחית בלבד. במאמר זה תגלו שיטות מעשיות לפיתוח ולהעמקת ההבנה. 

 

 

אחד העקרונות ללמידה עוצמתית הוא שידיעה אינה מספיקה, ושלמידה איכותית משמעה הבנה עמוקה של החומר. כפי שהצגתי במאמר אחר, קשה להגדיר את ההבנה במילים אך קל להרגיש בהעדרה.

ההבנה אינה מסתיימת אף פעם: אנו מתחילים כשאנו לא מבינים כלום; מתקדמים להבנה שטחית, ומעמיקים את ההבנה עוד ועוד עד אינסוף. להלן השיטות הטובות ביותר ליצירת הבנה והעמקתה. השיטות מבוססות על "ביצועי ההבנה" של פרופסור דיויד פרקינס ועל ידע תיאורטי רב אודות תהליך הלמידה. ישנן שיטות מעולות  נוספות ליצירת הבנה ראשונית ולהעמקת ההבנה, אותן תוכלו למצוא בספרי "ללמוד בגדול: המדריך המעשי לסטודנטים להצלחה בלימודים".

 

בדקו האם חסר לכם ידע-רקע

אנו מבינים נושא חדש באמצעות המושגים הקודמים שאנו כבר יודעים, או במילים פסיכולוגיות יותר, באמצעות ה"סכמות" הקודמות שלנו. כפי שהסברתי במאמר אחר, ידע קודם הוא גורם קריטי בלמידה. לפעמים הסיבה שאיננו מבינים רעיון חדש היא שחסר לנו ידע קודם החיוני להבנתו, אך איננו יודעים זאת. לפעמים המרצה או הספר מניחים שאנו יודעים כבר כל מיני דברים למרות שאנו לא יודעים, ולכן ההבנה שלנו לקויה.

כשאתם ממש לא מבינים מושג או רעיון, נסו לקחת כמה צעדים אחורה וללמוד את ידע-הרקע של הנושא. בדקו האם מקור המידע מניח שאתם יודעים כבר ידע כללי הקשור לנושא, ולמדו אותו.

 

שנו לילה ואז תחזרו

המוח ממשיך לעבד את המידע גם כשכבר סגרנו את הספרים. כמו שמערכת העיכול ממשיכה לעכל את המזון לאחר שסיימנו לאכול, כך המוח ממשיך "לעכל" את המידע החדש וליצור לו ייצוגים פיזיולוגיים במוח לאחר שסיימנו ללמוד. לפעמים היעדר ההבנה הוא זמני, וכשנחזור לחומר לאחר כמה שעות, יום, או כמה ימים, נגלה שאנו מבינים טוב יותר.

לשנת הלילה חשיבות מיוחדת לכך, כיוון שאז המוח מתקדם בתהליך עיבוד המידע במידה משמעותית יותר.

כשאתם "תקועים" בהבנה התאמצו להבין את החומר זמן מועט, והפסיקו מיד. המשיכו הלאה ללמוד תחום אחר, והמוח יעשה בשבילכם את העבודה מאחורי הקלעים. חזרו לחומר לאחר כמה שעות או למחרת ולפתע תראו התקדמות גדולה.

 

הסבירו תמיד במילים ובסגנון שלכם

לסטודנטים רבים ישנה נטייה להיות חקיינים של המרצים והספרים ולחזור על המידע באותן המילים שהם השתמשו, באותו סגנון ואפילו באותו טון. לא טוב. ביצוע ההבנה הראשון של פרקינס הוא "הסבר במילים משלך".  כשאתם מסבירים את הרעיון במילים ובמושגים שלכם אתם יוצרים את ההבנה האישית הייחודית לכם.

צרו לכם הרגל להסביר כל דבר שאתם לומדים – לעצמכם או לאחרים – במילים שלכם, בסגנון שלכם ובמושגים שלכם. זה כבר יאיץ את ההבנה שלכם קדימה.

 

המציאו דוגמאות ומטפורות משלכם

אין כמעט חומר לימודי שאינו כולל דוגמאות ומטפורות. בהמשך לשיטה הקודמת, סטודנטים רבים חוזרים על הדוגמאות והמטפורות שהמרצים והספרים נתנו להם. גם לא טוב. כדי ליצור את ההבנה הייחודית לכם וכדי להעמיק את ההבנה, המציאו תמיד דוגמאות חדשות הלקוחות מעולמכם הפנימי. כשנדרשת מטפורה, המציאו מטפורה חדשה משלכם. כשתעשו זאת ההבנה שלכם תעמיק ותתחדד.

 

רוצים להבין את זה? עשו את זה!

בתחומים בהם אתם צריכים להבין איך לעשות דברים מסוימים כגון איך לפתור תרגילים, איך לעבוד עם תוכנה, תהליכי יצירה, תהליכי עבודה וכדומה – בכל אלו אל תחכו עד שתבינו הכול לפני שתתחילו, להפך – עלו כמה שיותר מהר על המגרש והתחילו להתנסות, ותוך כדי ההתנסות הלמידה שלכם תואץ. אנו לומדים המון תוך כדי העשייה, באמצעות העשייה, ובגלל העשייה. כל עוד הדברים תיאורטיים אנו לא באמת מבינים, רק כשאנו מלכלכים את הידיים ומתחילים לפעול אנו מתחילים להבין, ותוך כדי ההתנסות אנו מבינים יותר ויותר. כשאתה עושה אתה מבין.

לכו קדימה ואחורה בין הלמידה העיונית והעשייה. כשאתם נתקעים בעשייה – חזרו לעיון התיאורטי; כשאתם לא מבינים את התיאוריה – חזרו לעשייה. ההליכה קדימה ואחורה בין התיאוריה לפרקטיקה מאיצה את הלמידה.

כמובן, בתחילה תעשו המון טעויות, והתוצרים שלכם יהיו פגומים. אין בכך כל בעיה – זהו התהליך הנורמלי.

 

הוסיפו רגש וחוויה לשכלתנות הקרה 

בכל פעם שאתם לומדים נושא עיוני, הוסיפו לו חוויה ורגש שיסייעו לכם "להתחבר" לחומר, גם אם הם לא יוסיפו לכם ידע חשוב. לדוגמה, אם אתם לומדים נושא בהיסטוריה, צפו בסרט עלילתי שמתקיים בתקופה, וכך "תתחברו" יותר לחומר והוא יהפוך למוחשי וריאלי. אם אתם לומדים אסטרונומיה – צאו לצפות בעצמכם בטלסקופ במצפה כוכבים. אם אתם לומדים על שוק ההון – צפו לביקור בבורסה לניירות ערך.

הרגש והחוויה יכולים להיות ביקור במוזיאון, צפייה בסרט דוקומנטרי או עלילתי, התבוננות בתמונות צבע עשירות הקשורות לחומר הנלמד, ועוד. כל אלו לא בהכרח יוסיפו לך מידע, אך יהפכו את הלמידה ממופשטת וקרה למוחשית ואמיתית.

 

זכרו: לא מספיק לדעת, צריך גם להבין. השתמשו ברשימת השיטות שבמאמר זה והעמיקו את הבנתכם עוד ועוד. בהצלחה.

 

‏4 תגובות

 1. אברהם כהן ב- 25/09/2017 בשעה 10:52

  באיזה חנות אפשר לקנות את הספר שלך ?? כיף לקרוא כל מילה שאתה כותב .יישר כח

  • שמעון פרוס ב- 25/09/2017 בשעה 15:16

   תודה אברהם. הספר הוא דיגיטלי, ואתה יכול לקנות אותו בכל חנויות הספרים הדיגיטליות למשל בקישור הזה. בהצלחה

   • יערית ב- 22/12/2017 בשעה 18:07

    שמעון,
    חיפשתי את הספר בכמה וכמה חנויות ורק עכשיו קראתי שהוא רק במהדורה הדיגיטלית, אני אישית מעדיפה לקרוא מספר מודפס על דיגיטלי. למרות שיש לי אותו גם דיגיטלית…
    יש תכנון להוצאה מודפסת?

    • שמעון פרוס ב- 23/12/2017 בשעה 16:56

     כרגע אין תכנון למהדורה מודפסת, אך הכול יכול להיות. בברכה

השאר תגובה