איך להצליח במבחן: הדבר החשוב ביותר שצריך לדעת

כדי לקבל ציון גבוה, לא מספיק שתדעו היטב את החומר; עליכם לשפר את התפקוד שלכם בשעת המבחן. במאמר זה אציג את הדבר החשוב ביותר שאתם צריכים לדעת כדי לסחוט את הציון הגבוה ביותר שאתם יכולים.

 

סטודנט עושה מבחן לאחר שלמד איך להצליח במבחן

 

יום הדין הגיע. אתם צועדים באימה אל כיתת המבחנים, מתיישבים לחוצים במקומכם ומביטים בחשש במשגיחים המבוגרים שעושים פרצוף קשוח. כדי להצליח במבחן ולקבל ציון גבוה, לא מספיק להתכונן היטב בשבועות שלפניו; עליכם לתפקד הכי טוב שאתם יכולים בשעת המבחן, ולהיות דרוכים, מרוכזים, מהירים, מדויקים וקרי רוח.

בפוסט אחר, הסברתי על ההבדל בין "ללמוד רגיל" ל"ללמוד למבחן". ב"ללמוד רגיל" אנו לומדים כדי לדעת, ואילו ב"ללמוד למבחן" אנו לומדים כדי לקבל ציונים גבוהים. הכנה למבחן אינה למידה רגילה, אלא הכנה התפורה באופן ייחודי לפי דרישות המבחן. על אותו חומר אפשר לעשות 20 מבחנים שונים שלכל אחד דגשים משלו, ולכל מבחן נצטרך להתכונן בצורה שונה. בפוסט הזה אני מתקדם עם רעיון זה ומסביר איך ליישם אותו בשעת המבחן.

והנה שוב אותה שאלה ששאלתי בפוסט ההוא: האם כל מי שיודע את החומר מצוין מקבל ציון גבוה? התשובה היא – לא. ישנם כאלו שיודעים את החומר מעולה אך הם גרועים ב"להיבחן" ולכן הם מקבלים ציונים נמוכים. הטעות שלהם היא שהתשובות שלהם לא תואמות ב-100% לשאלות, וכך, אולי תוכן התשובה נכון, אך לא תואם לשאלה.

 

איך להצליח במבחן – לדקדק מאוד בשאלות, ולענות בהתאם

כשאתם נמצאים ברגע האמת – המבחן, המטרה שלכם היא קודם כל ללמוד באופן יסודי את השאלות, להבין אותן בלי שום טעות, ואז לתפור את התשובות בהתאם. שגיאה קטנה בהבנת דרישות השאלה תוביל לירידה גדולה בציון.

יש המון דרישות שעשויות להופיע בתוך שאלה, שכל אחת שונה מהשנייה: הסבר, נמק, הדגם, פרט, השווה, ועוד. כל דרישה מציבה בפניכם מטרה אחרת. בשאלות אמריקאיות יכולות להיות שתי תשובות דומות מאוד שההבדל ביניהן הוא דק מאוד, אפילו בשתי מילים. עליכם לקרוא בעיון רב את השאלות, להגדיר את הדרישות, ורק אז לענות את התשובות. שוב: אם תטעו אפילו מעט בהבנת השאלה, תספגו ירידה גדולה בציון.

היכולת להבין נכון את השאלות היא מיומנות מפתח לקבלת ציונים גבוהים, ובשל כך, בספרי "ללמוד בגדול: המדריך המעשי לסטודנטים להצלחה בלימודים" הצגתי נושא זה בהרחבה עם דוגמאות מפורטות, ובמאמר זה אסתפק ברעיון הכללי. נעבור כעת לטיפים נוספים – איך לענות על שאלות אמריקאיות ואיך לענות על שאלות פתוחות.

 

איך להצליח במבחן – איך לענות על שאלות אמריקאיות

כדי לענות על שאלות אמריקאיות השתמשו בשיטת האלימינציה: במקום לאתר את התשובה הנכונה, אתרו את התשובות הלא-נכונות, ואז התשובה הנכונה תצוץ מאליה. אם למשל יש 5 תשובות אפשריות ופסלתם את א' ב' ד' וה', הכרחי שתשובה ג' היא הנכונה.

ליתר ביטחון, השתמשו בשיטת האלימינציה גם אם אתם מזהים מראש את התשובה הנכונה. זאת כדי להימנע מטעויות מיותרות.

 

איך להצליח במבחן – איך לענות על שאלות פתוחות

בשאלות פתוחות, אל תשפכו מיד את התשובה. לפני שאתם עונים כתבו ראשי פרקים של התשובה בדף הטיוטה ותכננו את המבנה הכללי שלה. רק לאחר זה כתבו את התשובה. בכך תרוויחו שני דברים:

בראש ובראשונה, כשאתם עוצרים לתכנן את התשובה רוב הסיכויים שתיזכרו בפרטים נוספים שכדאי לכתוב, או שתארגנו את התשובה בצורה קוהרנטית יותר.

בנוסף, כשאתם מתכננים את התשובה היא תהיה נקיה ומסודרת יותר ולא תיאלצו למחוק או לקשקש על טופס הבחינה. כשהתשובה שלכם תהיה נקיה ובכתב מסודר זה ישפיע לחיוב על הציון שלכם. ולהפך:  אם התשובה שלכם תהיה מקושקשת ומבולבלת, גם אם הכול נכון זה עלול להוריד לכם בעקיפין את ציון. בשל כך הדרך הטובה ביותר היא לתכנן היטב את התשובה בדף הטיוטה, ואחר כך לגשת לכתוב את התשובה במלואה בטופס הבחינה.

 

בהצלחה!

 

מקורות זמינים ברשת:

השאר תגובה