איך להימנע מלחץ ומחרדת בחינות

כדי להצליח בבחינה לא מספיק לדעת את החומר היטב, ועליכם להגיע מוכנים מנטלית. במאמר זה אסביר איך להימנע מלחץ מזיק במבחנים ומחרדת בחינות, ואיך לשמור על עצמכם רגועים עד הרגע האחרון. 

 

 

היום הגדול הגיע, ואתם מגיעים לאולם הבחינות בזמן. כמו תמיד, יש שם כמה חבר'ה שהראש שלהם שקוע בדפים, והם מנסים איכשהו לדחוף עוד קצת לפני המבחן. הפנים שלהם מודאגות, שפת הגוף שלהם סגורה והלחץ קורן מהם. כדי להצליח במבחנים – אל תהיו מאלו. להפך: כדי לתפקד בשיא בשעת המבחן – למדו מעט מאוד ביום המבחן, או אל תלמדו בו בכלל.

 

לשמור את האנרגיות למשחק המכריע

בשעת המבחן, אתם צריכים לתפקד כמו ספורטאי במשחק. זהו פרק זמן קצר בו עליכם להיות מרוכזים ומפוקסים, ולתת את הכי טוב שאתם יכולים. כדי להצליח לעשות זאת, אתם צריכים הרבה אנרגיות. ולכן, שמרו את כל האנרגיות שלכם באותו יום ל"משחק", ואל תבזבזו אותן על למידה בשעות שלפני. אל תלמדו הרבה ביום המבחן, כי זה רק יבזבז את האנרגיות שלכם ותגיעו למבחן "חצי כוח". אם אתם מרגישים צורך לשמור על החומר טרי בזיכרון, אתם יכולים לרפרף על הדפים שלכם, אבל אל תלמדו קשה מדי.

יום המבחן הוא לא הזמן להכנה מעמיקה. אתם צריכים להתכונן היטב בשבועות שלפני, ולהגיע ליום המבחן כשהכול מאחוריכם. אם לא התכוננתם היטב בתקופה שלפני, אין הרבה מה לעשות,ככל שמדובר במבחן אקדמי רציני. התכוננו מספיק זמן מראש, וביום המבחן הרפו, ושמרו את האנרגיות לשעות המבחן.

 

להימנע מחרדת בחינות

ישנה סיבה נוספת לכך שלא כדאי ללמוד ביום המבחן, והיא כדי לא להגיע לחוצים. רבים סובלים במבחן מלחץ שפוגע בתפקוד שלהם וגורם להם לציונים נמוכים. במקרים קשים זוהי "חרדת בחינות" בה הסטודנט מקבל "בלאק אאוט", רואה שחור בעיניים ולא מסוגל לענות. גם אם אתם לא סובלים מחרדת בחינות, כדי להצליח במבחן עליכם להיות בו קרי רוח, ולמנוע מעצמכם להיכנס ללחץ, כי כידוע – הלחץ רק מזיק.

כשאתם לומדים הרבה ביום המבחן זה מכניס אתכם ללחץ. פתאום אתם מגלים איזה פרט מידע שלא למדתם ואתם נלחצים האם אתם יודעים את החומר או לא. הסחרור הזה לא מועיל ועלול לגרום לכם למעגל שלילי של לחץ וספקות.

לכן, למדו היטב בשבועות שלפני המבחן ואת יום המבחן עצמו תעבירו בנחת עד המבחן.

 

אז מה כן לעשות ביום המבחן?

כדי להיות בשעת המבחן בשיא האנרגיות שלכם, עשו את הדברים הבאים:

  • אכלו ארוחה מליאה ומזינה בבוקר המבחן. אם המבחן בצהריים – אכלו ארוחה בריאה נוספת בשעות שלפניו.
  • שנו היטב בלילה שלפני. בשום אופן אל תגיעו כשאתם חסרים שעות שינה!
  • עשו ספורט אירובי ביום המבחן – זה יגביר את האנרגיות החיוביות שלכם.
  • העבירו את היום בפעילויות קלילות. שוב – אם אתם מרגישים צורך אתם יכולים ללמוד מעט, אך אל תלמדו קשה.
  • צאו מוקדם למקום הבחינה וקחו בחשבון את כל הפקקים האפשריים, והגיעו חצי שעה לפני הזמן.

והעיקר שמרו על עצמכם רגועים וחיוביים, ובמבחן – תנו את הטוב ביותר שאתם יכולים. בהצלחה.

 

השאר תגובה