איך כותבים סיכום תוך כדי הקשבה להרצאה

מאת: שמעון פרוס

 

איך כותבים סיכום וגם מקשיבים במקביל? ההרצאה הפרונטלית דורשת מאיתנו תפקוד ברמה גבוהה: גם להקשיב ולהבין, וגם לסכם במקביל. האם צריך להיות להטוטן כדי להצליח לעשות הכול ביחד? במאמר זה אסביר לכם כיצד לעשות זאת ביעילות.

 

איך כותבים סיכום

 

סטודנטים רבים תוהים איך כותבים סיכום בזמן שאתה צריך להקשיב למרצה ולהבין מה הוא אומר. ההרצאה הפרונטלית היא עדיין הערוץ המרכזי של ההוראה באקדמיה, והיא מציבה בפנינו קשיים לא פשוטים. אנו נדרשים לעשות בה שני דברים במקביל: להקשיב ולסכם. מצד אחד הגענו להרצאה כדי ללמוד, להקשיב, להבין, לשאול ולדון; מצד שני אם לא נרשום את הדברים לא נזכור כמעט כלום לאחר ההרצאה.

האם אתם מצליחים לבצע היטב את שתי המשימות במקביל – גם להבין הכול וגם לסכם הכול? רבים מאיתנו לא מצליחים לעמוד בקצב: או שמבינים אבל לא מספיקים לסכם, או שכותבים בבהילות את דברי המרצה בלי להבין. בספרי "ללמוד בגדול: המדריך המעשי לסטודנטים להצלחה בלימודים" הצגתי שיטות מעשיות לשיפור ההקשבה והסיכום בהרצאות, ובפוסט זה אסביר איך כותבים סיכום תוך כדי שמקשיבים להרצאה.

 

סכמו, אבל אל תרשמו הכול

זה באמת קשה לסכם את ההרצאות ביעילות. סטודנטים טועים בשני אופנים: או שהם מסכמים באריכות יתר, או שהם מקשיבים טוב אבל מסכמים מדי בקיצור. משתי הטעויות עליכם להימנע. מצד אחד, עליכם לסכם בפירוט מספיק כך שתוכלו להיזכר בבית מה אמרו בשיעור. מצד שני, אתם לא צריכים לכתוב את כל מה שהמרצה אומר. אתם לא קצרנים בבית משפט שצריכים לתמלל כל מילה; אתם צריכים לסכם רק את עיקרי הדברים בתוספת הפרטים החשובים. עליכם להבחין בין העיקר לטפל ולסכם רק את הדברים העיקריים והחשובים ולוותר על כל השאר.

גם אם תרצו לתמלל את כל מה שהמרצה אומר, לא תצליחו כי אין לכם זמן. קצב הדיבור מהיר בהרבה מקצב הכתיבה, ולא תוכלו לעמוד בקצב. עליכם להקשיב למרצה, להבין את הרעיונות, ואז לסכם זאת בקיצור. ושוב: אל תרשמו את הכול; סכמו רק את הדברים העיקריים. רק כך תוכלו לשלב הקשבה וסיכום במקביל.

אבל רגע, אתם שואלים, אתה רוצה שנישאר עם סיכום כל כך קצר? מה, לא עדיף סיכום קצת יותר רחב? בדיוק בשביל כך עליכם להשתמש בשיטה הבאה:

 

איך כותבים סיכום: השאירו שורות ריקות רבות בין קטע אחד לשני

הסיכום שאתם כותבים בשיעור, הוא לא הסיכום הסופי שלכם. ובפרפרזה על דברי צ'רצ'יל, הסיכום שלכם בכיתה הוא לא הסוף וגם לא ההתחלה של הסוף, אולי הוא הסוף של ההתחלה.  הסיכום שלכם בכיתה הוא היסוד של הסיכום שלכם, אותו תפתחו עוד ועוד בהמשך. יש שתי שיטות איך לעשות זאת:

שיטה ראשונה: כשאתם מסכמים בשיעור, השאירו שורות ריקות רבות בין קטע סיכום אחד לשני. כשתחזרו על החומר בבית, השלימו את הסיכום עם פרטים חדשים, והוסיפו משפטי הסבר נוספים. שיטה זו לא רק מאפשרת לכם ליצור בסופו של דבר סיכום עשיר ואיכותי, היא גם גורמת לכם ללמוד למידה פעילה כשתחזרו על החומר. בשונה מהדרך הרגילה בה סטודנטים קוראים שוב ושוב את הסיכום בצורה פסיבית, בשיטה זו אתם משלבים בחזרה כתיבה פעילה , וכך הלמידה נעשית אפקטיבית.

אם כן, אל תסכמו בשיעור בצפיפות, אלא להפך-  השאירו מרווחים גדולים קטע סיכום אחד לשני ואחר כך השלימו אותם בבית. בפועל, המשמעות היא שאם עד היום סיכמתם שיעור בשני עמודים, לדוגמה, מהיום הסיכום יתפרס על פני חמישה עמודים, כשרוב השורות ריקות. זה בדיוק העניין.

שיטה שנייה: סכמו בקלסר ולא במחברת. אל תסכמו במחברת, כי במחברת אין לכם אפשרות להוסיף דפים או להחליף דפים גרועים. בקלסר לעומת זאת, אתם יכולים להוסיף דפים חדשים עם טבלאות, תרשימים ומה שבא לכם, וכן לשכתב מחדש דפים גרועים. סכמו בשיעור בדפי קלסר, ובבית הוסיפו דפי סיכום נוספים וכתבו מחדש דפים לא ברורים.

לסיכום, כדי לשלב בשיעור הבנה וסיכום, רשמו רק את הדברים העיקריים, השאירו מרווחים גדולים בדפי הסיכום שלכם להשלמה אחר כך בבית, וסכמו בדפי קלסר.

 

שיטות סיכום ושיטת קורנל

בפוסט זה התמקדתי בשיטות לסיכום בהרצאה, אך לא פירטתי על שיטות סיכום באופן כללי, או איך כותבים סיכום המסכם כמה סיכומים יחד. בספרי "ללמוד בגדול" הצגתי והדגמתי מגוון שיטות סיכום כגון סיכום במשפטים, סיכום בטבלאות, סיכום בתרשימים ועוד, ואני מזמין אתכם לקרוא זאת בספרי. עם זאת, ישנה שיטת סיכום מעניינת, הנקראת "שיטת קורנל". זוהי שיטת סיכום מקיפה, המתחילה בשיעור וממשיכה בבית. שיטת קורנל היא שיטת סיכום ייחודית שעשויה לשפר את הלמידה שלכם רבות, אך היא דורשת שינוי מוחלט של הרגלי הסיכום שלכם. אם זה מעניין אתכם, תוכלו לצפות בסרטון המצורף בתחתית העמוד. בהצלחה!

 

מקורות ברשת:

השאר תגובה